ТУРБУЛЕНТНО У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ Насилник и даље у БЕКСТВУ, "испливала" веза судије и адвоката
Милош Пејаковић познатији као Земунац данима је на слободи од када је побегао из кућног притвора у Сремској Митровици.
Становници овог града у Срему од тада су узнемирени, јер је Пејаковић до сада чак шест пута осуђиван за кривична дела са елементима насиља и претње оружјрм својим суграђанима. Скандалозну пресуду експресно је донела судија Нада Јанковић и тиме отвоирила гомилу питања, пише 24sеdam.rs.
Јавност и грађани, са правом, питају како је могуће да је осуђивани насилник, уместо у затвор, послат кући уз електронски надзор и то у кућу без интернета, где је без проблема исекао наногвицу и нестао. Апелациони суд преиначио је решење сремскомитровачког суда те Пејаковићу одредио притвор у КПЗ, да би он истог дана побегао, па се поставља оправдано питање ко му је за то јавио.
Да ли му је јавила судија Нада Јанковић директно или је, најпре звала Пејаковићевог адвоката Јовицу Ковачевића, па он дојавио свом клијенту и на тај начин му практично дао зелено светло за бекство, није познато. Да ли је исти адвокат био дужан да обавести суд да мера електронског надзора у кући Пејаковића не може да се спроведе, такође је питање без одговора, поред мноштва других.
Адвокат Јовица Ковачевић и сам је био у центру неколико корупционашких скандала. Да ли ће се, уколико је тачно оно што грађани причају, полиција и Тужилаштво за организовани криминал позабавити овом групом, преостаје да се види.
Адвокат Ковачевић био је хапшен још крајем маја 2010. године. Шест особа ухапшено је тада у наставку акције на сузбијању корупције. Међу ухапшенима су била три адвоката и надзорник обезбеђења у Казнено-поправном заводу Сремска Митровица, саопштио је тада МУП.
Због сумње да је примио мито, ухапшен је надзорник обезбеђења Горан Милаковић (38), док се остала петорица терете да су починили кривично дело преваре, наведено је у саопштењу. То су адвокати Драгољуб Лончаревић (40) и Зоран Левајац (52), обојица из Сремске Митровице, адвокат Јовица Ковачевић (51), као и Небојша Петровић (30) и Бранислав Радоњић (47), сва тројица из Руме, навела је полиција.
Милаковић је био осумњичен да је кривично дело примање мита починио тако што је, искоришћавањем службеног положаја, од 2007. до 2009. од два осуђеника захтевао 6.000 евра, а примио 2.000 евра, како би им омогућио премештај из затвореног у полуотворени део затвора.
Осталих пет осумњичених, међу којима и Ковачевић, превару су, како је саопштио МУП. починили у току 2007. и 2008. године. Они су, како се основано сумњало, посредством рођака и пријатеља осуђеника на издржавању затворских казни, ступили у контакт са пет осуђеника. Осумњичени су били да су им лажно обећавали премештај из затвореног у полуотворени део затвора и на име ових услуга захтевали и примили укупно 27.500 евра, наведено је у саопштењу.
Три године касније, тачније 2. септембра 2013. године, правоснажним решењем Основног суда у Сремској Митровици, обустављена је истрага за кривично дело преваре у саизвршилаштву против окривљених Јовице Ковачевића, адвоката из Руме, Зорана Левајца, адвоката из Сремске Митровице и Небојше Петровића из Руме.
Решење о обустављању истраге донело је веће Основног суда у Сремској Митровици, чији је председник била судија Драгана Барбатесковић, а чланови судије Нада Јанковић и Милица Цвејић.
Веома индикативно је да је судија Јанковић, која вишеструком повратнику Пејаковићу одредила кућни затвор, тада била у већу које је ослободило и његовог адвоката Јовицу Ковачевића. Да ли управо од те 2013. године датира "веза" између адвоката Ковачевића и судије Наде Јанковић, а чији производ су скандалозне и срамне пресуде.
(24sеdam.rs)