Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема "Дневника": Не престаје шверц заштићених животиња

15.06.2019. 22:45 22:45
Пише:
Фото: Покрајински завод за заштиту природе

Два кајмана, четири игуане, више врста питона, камелеон и примерак колумбијске бое заплењени су ове недеље на подручју Панчева и Новог Сада у оквиру међународне операције сузбијања кријумчарења заштићених животињских врста „Тандерболт”, коју је организовао Интерпол.

То је још једна потврда да кријумчарење заштићених животњских врста не престаје. На светском тржишту, вредном милионе долара, Србија је углавном успутна станица. Путевима преко Европе, Азије и Африке пролазе примерци заштићених врста, од којих многи и угину од страха у току транспорта. Вредност им је већа што их је мање остало у природи, а њихов шверц један је од најуноснијиих видова илегалне трговине.

По проценама Интерпола, годишња вредност илегалне трговине дивљим врстама на глобалном нивоу износи између осам и десет милијарди америчких долара, што је сврстава међу првих пет илегалних активности на глобалном нивоу по профитабилности.

Кријумчари су углавном појединци и има их све више. Служе се и мађионичарским триковима не би ли умакли цариницима или инспекторима заштите животне средине. Голуб у рукаву, тукани у коферу, мајмуни у гепеку, зебе у торби за мачке – само су неки од начина којима се служе кријумчари животиња у намери да прошверцују неки вредан животињски примерак и остваре вредну зараду.

Постоје заиста људи који нису били упознати с прописима и нису знали да им је потребна дозвола да пренесу животињу. Али, кријумчари се брзо  открију. Анализирамо како се понашају, из које државе долазе, колико дуго су боравили тамо. Кроз сам разговор с путником уочавамо недоследности, предочавају у Управи царина.

Кријумчари се довијају на све начине, па тако користе фабричке шупљине у аутомобилима и аутобусима. „Облаче” животиње на себе, пакују их као пртљаг... У једном аутобусу који је из Чешке ишао у Бугарску преко Србије, у простору између седишта пронађене су змије, гуштери и жабе, уредно спаковани у вреће и пластичне кутије за храну.

По проценама Интерпола, годишња вредност илегалне трговине дивљим врстама на глобалном нивоу износи између осам и десет милијарди америчких долара

Покушавају увек да буду корак испред цариника и када они открију неко место на којем су их скривали, њега више неће користити. Аеродромска контрола открила је код једног Кинеза живе голубове скривене у његовом рукаву и чарапи. На рендгену у торби црногорског држављанина пронађене су две коже афричког леопарда. Код једног Србина нађени су рогови заштићене врсте козорога који живи само у брдовитом делу Турске ка сиријској граници.

Копнени прелази су јединствени због различитог профила путника. Србијом пролазе и кријумчари из различитих делова Азије ка Западној Европи. И домаћи и странци. Заједничко им је то што животиње посматрају само као средство да зараде новац.

Скривају их послагане чак и у седиштима, у гепеку, испод одеће. Животиње често имобилизују на различите начине, држе их у скученом простору у потпуном мраку, да се не би оглашавале приликом преласка границе. Многе и угину измучене у транспорту због стреса или убрзо када стигну јер не могу да се прилагоде и опораве, откривају царински инспектори.

Скривене у ланцу илегалне трговине, живе животиње, као и њихови делови и деривати, најчешће заврше у приватном власништву колекционара или се даље продају на црном тржишту. На Аеродрому „Никола Тесла” забележено је да је један српски држављанин покушао да унесе кожу црног медведа и његову лобању, коју је добио од пријатеља у Канади.

Цариници су у више наврата заплењивали и флаше егзотичног азијског напитка са заштићеном врстом азијске водене змије хеноћропхис писцатор, која држи шкорпију у чељустима. Егзотични напитак једном приликом пронађен је и у пртљагу двојице 40-годишњака из Руме који су се враћали с туристичког путовања из Kamboyе, где су наводно на локалној пијаци купили те „сувенире”. У азијским земљама то пиће служи као афродизијак, а користи се и за ублажавање реуматских тегоба.

Међутим, на мети илегалних трговаца најчешће су птице, а папагаји су увек актуелни због велике потражње на тржишту егзотичних кућних љубимаца.


Срећан крај за макаки мајмуне

Макаки мајмуни, који су 2012. године заплењени на Хоргошу, били су привремено смештени, готово три године, у зоо-врту „Palić#. У фебруару 2015. пребачени су у Шпанију, у специјализовано прихватилиште које има одговарајуће услове. Њих шест, преплашених и загрљених, пронађено је у гајбицама испод хрпе одеће у гепеку аутомобила једног српског држављанина. Вредност једног примерка креће се око 3.000 евра.


Државе потписнице ЦИТЕС конвенције званично се састају сваке три године да би донеле одлуке у вези с мерама заштите дивљих врста у међународном промету. Ефикасно спровођење тог споразума подразумева сарадњу царинске службе, полиције и надлежног министарства за област заштите животне средине. Када се открију примерци дивљих врста, цариници и полицајци се најчешће консултују са стручњацима, с обзиром на то да режиму контроле прекограничног промета подлеже више од 5.000 врста дивљих животиња и 28.000 врста биљака.

Д. Николић

М. Бозокин

Пише:
Пошаљите коментар
Слобода за животиње: Стоп лову на банатску лисицу

Слобода за животиње: Стоп лову на банатску лисицу

28.01.2019. 08:51 09:00