overcast clouds
13°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТЕМА „ДНЕВНИКА”: „Амбер алерт системом” до бржег наласка отете деце?

31.10.2019. 08:47 08:51
Пише:

Отмица Петра М. (13) из Старе Пазове узнемирила је јавност у земљи и региону, а захваљујући брзој интервенцији полиције и доброј сарадњи припадника Министарства унутрашњих послова с породицом отетог дечака, потрага је успешно окончана у року од 24 часа.

На сву срећу, дечак је брзо пронађен, али све би било још лакше да имамо „Амбер алерт систем”.

Реч је о систему упозоравања када постоји реална процена да је нестало дете у животној опасности, и представља један од интензивних и јавних механизама потраге, која у пракси резултира проналажењем нестале или отете деце.

„Амбер алерт” или „Чајлд алерт”, како се у неким државама тај систем упозорења назива, користи се само у најнужнијим случајевима.

Полиција издаје налог за „Амбер алерт” када верује да је живот несталог или отетог детета у непосредној опасности и да јавност може помоћи у потрази.

Систем функционише тако што, када се пријави нестанак детета, реагује полиција, а потом се укључују сви медији, интернет, на мобилне телефоне стижу СМС поруке, слика детета се појављује на билбордима, бензинским пумпама, ауто-путевима, тако да грађани могу да запамте лице детета или отмичара (уколико је познат) и пријаве ако имају валидне информације које полицији могу помоћи у потрази.

Од почетка године до 30. септембра наАстриневропски СОС број за несталу децу пријављено је девет случајева нестанкапет девојчица и четири дечака

На објавама је фотографија несталог детета, његово име, презиме, али и број телефона на који се могу дати информације које се поседују о несталом детету. У потрагу за дететом се на тај начин укључује држава.

„Амбер алерт систем” се активира ако постоји потврда од полиције да његова објава неће угрозити живот детета, уколико постоји сумња да отмичар има намеру да повреди дете или су околности нестанка непознате.

Уколико је у питању дете које је побегло од куће, тај механизам се неће активирати, осим у специфичним околностима, и то обично када дете има мање од 13 година, дакле, ако није у tinеjyеrskom узрасту.

У већини држава у којима постоји такав систем, МУП и тужилаштво су ти који покрећу тај механизам.

Једна америчка студија показала је да када је дете отето, оно у чак 76 одсто случајева буде убијено у прва три сата након отмице. 

„Амбер алерт” служи управо за те ситуације, када је у питању живот или смрт.

Иницијативу да и Србија добије „Амбер алерт систем” покренула је Фондација „Тијана Јурић”. Оснивач Фондације Игор Јурић наглашава да је за увођење тог система неопходна подршка свих значајних институција у земљи и верује да ће он заживети брзо и да ће се тиме у великом броју смањити трагични случајеви нестале деце.

По статистичким подацима, од почетка године до 30. септембра на „Астрин” европски СОС број за несталу децу пријављено је девет случајева нестанка – пет девојчица и четири дечака. Прошле године је пријављен нестанак три девојчице и четири дечака, 2017. године регистровано је 11 случајева, осам девојчица и три дечака, а 2016. године пријављено је 33 нестанка деце, тачније 14 девојчица и 19 дечака.

Када им дете нестане, родитељи најчешће посумњају у отмицу, међутим, статистика показује да деца најчешће беже од куће.

По подацима „Астре”, у категорији нестале деце од 2012. до 30. септембра ове године, било је три одсто случајева у вези с отмицом од трећег лица.

Осим криминалних отмица, постоје и родитељске, када родитељ који нема старатељство узме дете код себе. 

„Амбер алерт систем”, који је настао у САД 1996. године, званично функционише у Белгији, Чешкој, Француској, Немачкој, Грчкој, на Малти, у Ирској, Пољској, Бугарској, Италији, Холандији, Португалу, Румунији, Шпанији и Великој Британији. Назив је добио по Амбер Хагерман, деветогодишњој девојчици из Тексаса, која је отета и убијена.


Подршка државе

Подршка увођењу „Амбер алерт система” код нас стиже и из највиших државних институција.

– Влада Србије је отворена за сарадњу са свим релевантним домаћим и међународним институцијама, као и с цивилним друштвом, у циљу побољшања безбедности деце – рекла је премијерка Ана Брбабић крајем прошлог месеца у Суботици на конференцији „Безбедност и одговорност”, коју је организовала Фондација „Тијана Јурић”. 

И министар за за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић приликом сусрета с оснивачем Фондације „Тијана Јурић” Игором Јурићем средином овог месеца изјавио је ће се лично ангажовати да у консултацији с другим министарствима омогући подршку и за увођење тог новог система.


„Амбер алерт” узбуна се у Европи огласила осам пута у првом кварталу (јануар, фебруар и март) ове године. Срећом, сва деца су пронађена жива и здрава. У другом кварталу, током априла, маја и јуна, „Амбер алерт” се у европским земљама огласио 13 пута. Већина деце је враћена кући жива и здрава, док за једним дететом, Самуелом Бењамином (5) из Шпаније, потрага још увек траје, наводи се на сајту nеstalisrbija.rs.

Д. Николић

Пише:
Пошаљите коментар
Окривљенима за отмицу малог Петра притвор до 30 дана

Окривљенима за отмицу малог Петра притвор до 30 дана

29.10.2019. 21:43 08:52