TEMA „DNEVNIKA”: „Amber alert sistemom” do bržeg nalaska otete dece?
Otmica Petra M. (13) iz Stare Pazove uznemirila je javnost u zemlji i regionu, a zahvaljujući brzoj intervenciji policije i dobroj saradnji pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova s porodicom otetog dečaka, potraga je uspešno okončana u roku od 24 časa.
Na svu sreću, dečak je brzo pronađen, ali sve bi bilo još lakše da imamo „Amber alert sistem”.
Reč je o sistemu upozoravanja kada postoji realna procena da je nestalo dete u životnoj opasnosti, i predstavlja jedan od intenzivnih i javnih mehanizama potrage, koja u praksi rezultira pronalaženjem nestale ili otete dece.
„Amber alert” ili „Čajld alert”, kako se u nekim državama taj sistem upozorenja naziva, koristi se samo u najnužnijim slučajevima.
Policija izdaje nalog za „Amber alert” kada veruje da je život nestalog ili otetog deteta u neposrednoj opasnosti i da javnost može pomoći u potrazi.
Sistem funkcioniše tako što, kada se prijavi nestanak deteta, reaguje policija, a potom se uključuju svi mediji, internet, na mobilne telefone stižu SMS poruke, slika deteta se pojavljuje na bilbordima, benzinskim pumpama, auto-putevima, tako da građani mogu da zapamte lice deteta ili otmičara (ukoliko je poznat) i prijave ako imaju validne informacije koje policiji mogu pomoći u potrazi.
Na objavama je fotografija nestalog deteta, njegovo ime, prezime, ali i broj telefona na koji se mogu dati informacije koje se poseduju o nestalom detetu. U potragu za detetom se na taj način uključuje država.
„Amber alert sistem” se aktivira ako postoji potvrda od policije da njegova objava neće ugroziti život deteta, ukoliko postoji sumnja da otmičar ima nameru da povredi dete ili su okolnosti nestanka nepoznate.
Ukoliko je u pitanju dete koje je pobeglo od kuće, taj mehanizam se neće aktivirati, osim u specifičnim okolnostima, i to obično kada dete ima manje od 13 godina, dakle, ako nije u tinejyerskom uzrastu.
U većini država u kojima postoji takav sistem, MUP i tužilaštvo su ti koji pokreću taj mehanizam.
Jedna američka studija pokazala je da kada je dete oteto, ono u čak 76 odsto slučajeva bude ubijeno u prva tri sata nakon otmice.
„Amber alert” služi upravo za te situacije, kada je u pitanju život ili smrt.
Inicijativu da i Srbija dobije „Amber alert sistem” pokrenula je Fondacija „Tijana Jurić”. Osnivač Fondacije Igor Jurić naglašava da je za uvođenje tog sistema neophodna podrška svih značajnih institucija u zemlji i veruje da će on zaživeti brzo i da će se time u velikom broju smanjiti tragični slučajevi nestale dece.
Po statističkim podacima, od početka godine do 30. septembra na „Astrin” evropski SOS broj za nestalu decu prijavljeno je devet slučajeva nestanka – pet devojčica i četiri dečaka. Prošle godine je prijavljen nestanak tri devojčice i četiri dečaka, 2017. godine registrovano je 11 slučajeva, osam devojčica i tri dečaka, a 2016. godine prijavljeno je 33 nestanka dece, tačnije 14 devojčica i 19 dečaka.
Kada im dete nestane, roditelji najčešće posumnjaju u otmicu, međutim, statistika pokazuje da deca najčešće beže od kuće.
Po podacima „Astre”, u kategoriji nestale dece od 2012. do 30. septembra ove godine, bilo je tri odsto slučajeva u vezi s otmicom od trećeg lica.
Osim kriminalnih otmica, postoje i roditeljske, kada roditelj koji nema starateljstvo uzme dete kod sebe.
„Amber alert sistem”, koji je nastao u SAD 1996. godine, zvanično funkcioniše u Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, na Malti, u Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Velikoj Britaniji. Naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena.
Podrška države
Podrška uvođenju „Amber alert sistema” kod nas stiže i iz najviših državnih institucija.
– Vlada Srbije je otvorena za saradnju sa svim relevantnim domaćim i međunarodnim institucijama, kao i s civilnim društvom, u cilju poboljšanja bezbednosti dece – rekla je premijerka Ana Brbabić krajem prošlog meseca u Subotici na konferenciji „Bezbednost i odgovornost”, koju je organizovala Fondacija „Tijana Jurić”.
I ministar za za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević prilikom susreta s osnivačem Fondacije „Tijana Jurić” Igorom Jurićem sredinom ovog meseca izjavio je će se lično angažovati da u konsultaciji s drugim ministarstvima omogući podršku i za uvođenje tog novog sistema.
„Amber alert” uzbuna se u Evropi oglasila osam puta u prvom kvartalu (januar, februar i mart) ove godine. Srećom, sva deca su pronađena živa i zdrava. U drugom kvartalu, tokom aprila, maja i juna, „Amber alert” se u evropskim zemljama oglasio 13 puta. Većina dece je vraćena kući živa i zdrava, dok za jednim detetom, Samuelom Benjaminom (5) iz Španije, potraga još uvek traje, navodi se na sajtu nestalisrbija.rs.
D. Nikolić