Стефановић: Формирано Тело за координацију безбедности саобраћаја
БЕОГРАД: Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић каже да се смањује број страдалих на путевима у Србији, али да је пред надлежним институцијама још много посла.
"Статистике показују да се број погинулих и повређених на путевима смањује, да се смањује број саобраћајних незгода, као и да је реаговање надлежних органа и служби након њих знатно брже. Томе су у великој мери допринеле и репресивне и превентивне мере које предузимамо и ти напори су за похвалу, али свакако је да не смемо и не можемо бити задовољни све док имамо иједног настрадалог у саобраћајној незгоди. Постизање тог циља је заједнички задатак", рекао је Стефановић на конститутивној седници Тела за координацију послова безбедности саобраћаја на путевима.
Он је истакао да је задовољан што су у рад Тела за координацију, које је формирано одлуком Владе, укључена сва надлежна министарства и институције, додајући да се у наредном периоду детаљно анализирају узроци саобраћајних незгода, а да се посебна пажња посвети откривању пропуста.
"Јасно је да се не можемо само ослонити на одговорност возача, већ морамо водити и рачуна да се постојећа путна инфраструктура одржава и да се приликом изградње нове она гради тако да доприноси да последице незгоде, уколико већ дође до ње, буду што мање", поручио је министар.
Он је навео да ће Тело за координацију радити на отклањању уочених недостатака, успостављању боље и ефикасније сарадње међу свим надлежним за безбедност саобраћаја, као и иницирању и спровођењу превентивних и других активности, а да је циљ смањење броја саобраћајних незгода и унапређење безбедности саобраћаја.
"Морамо дати све од себе и да кроз превентивне програме доприносимо стварању младих генерација које се одговорно понашају и које ће једног дана знатно унапредити безбедносну културу у саобраћају у нашој земљи", закључио је министар.
Он је подсетио на позитивни допринос увођења предмета Основи безбедности деце кроз који ђаци првог, четвртог и шестог разреда основних школа уче о безбедном понашању у саобраћају, као и програма који су намењени возачима у првим годинама возачког стажа.
На данашњој седници разматране су смернице рада овог тела и формирано је шест стручних радних група које ће се бавити безбедношћу и унапређењем путне инфраструктуре, унапређењем рада и ефикасности саобраћајне полиције и прекршајних судова, унапређењем безбедности деце у саобраћају, превентивом повређивања у саобраћају и рехабилитацијом повређених у саобраћају, унапређењем квалитета роба (производа и услуга) у безбедности саобраћаја, док је формирана и стручна радна група за рад и социјалну политику.