СРПСКИ ЦАРИНИЦИ И ЛАНЕ УСПЕШНИ У ОТКРИВАЊУ ДЕВИЗНИХ ПРЕКРШАЈА Заплењено око 18 милиона евра, ДВА ГРАНИЧНА ПРЕЛАЗА ПОСЕБНО ИНТЕРЕСАНТНА
Српски цариници су, као и prеthodnih година, тако и у години за нама остварила добре резултате у сузбијању свих видова кријумчарења.
Поред рекордне заплене цигарета, прошлу годину је обележило и откривање многобројних девизних прекршаја о чему говори податак да је током 2023. године задржана сума у противвредности од више од 18 милиона евра, од чега 15 милиона евра у хартијама од вредности и више од 3,2 милиона евра готовог новца у различитим валутама.
Како наводе у Управи царина за „Дневник”, на наша два највећа гранична прелаза према Мађарској, Хоргошу и Келебији, заплењено је укупно 15 милиона евра у хартијама од вредности и 600.000 евра готовог новца у различитим валутама.
Највећи девизни прекршај на Граничном прелазу Хоргош забележење 1. новембра када је у фрижидеру и фабричким шупљинама једног аутобуса откривено готово 164.000 евра.
Скривене девизе су пронађене када је на улазну страну прелаза за контролу пристигао аутобус домаћих регистарских ознака, који се из Немачке упутио ка Србији. Иако су путници и двојица возача су рекли цариницима да немају ништа да пријаве и да са собом носе само лични пртљаг и дозвољени износ готовог новца, приликом детаљног прегледа унутрашњости аутобуса, најпре је код задњих седишта пронађен уградни фрижидер испуњен освежавајућим пићима, испод којих је била сакривена кеса са позамашном свотом непријављених девиза.
Даљим прегледом је установљено да се у једној од фабричких шупљина у аутобусу налазе још две коверте са нешто више од 25.000 евра, док је код једног од возача пронађено још 6.000 евра.
Пребројавањем је утврђено да се ради о укупној суми од 163.760 евра.
Фантастични резултати
Током 2022. године заплењено је преко пет милиона евра у различитим валутама, а годину дана раније преко 3,6 милиона. Фантастичан резултат остварен је 2020. године када је заплењено око 7,5 милиона евра. Према подацима којима располаже Управа царина 2019. године цариници су запленили преко три милиона непријављених евра, а 2018. непуних три милиона евра, који су се директно слили у државни буџет.
Возачу који се пријавио као власник откривеног новца одмах је враћен дозвољени износ од 10.000 евра, док је остатак од 153.760 евра задржан до окончања прекршајног поступка пред надлежним судом.
Историјска заплена девиза забележена је половином јуна на Келебији када су цариници приликом контроле на више места у једном аутомобилу најпре пронашли 117.000 евра у различитим валутама. Откривено је 49.700 евра, 53.993 америчких долара, 14.370 британских фунти, 5.030 немачких марака и 23.950 руских рубаља. Потом су у торби за лаптоп пронађене и три хартије од вредности немачких банака на доносиоца, од којих свака гласи на пет милиона евра.
Иако се стално апелује на путнике да пријаве девизе које преносе преко границе, они и даље, скривају велике своте новца да би га илегално пренели. Један од разлога што велики број путника, пре свега оних који живе и раде у иностранству, покушава да у матичне земље пренесе непријављени новац могао би бити осећај несигурности и егзистенцијалног страха који доноси глобална криза и ратови.
Д. Николић