Ратко Ромић наставља одбрану
Суђење четворици бивших припадника Државне безбедности оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије 1999. године наставља се у понедељак у Специјалном суду у Београду.
Трећеоптужени, тадашњи главни обавештајни инспектор у Другој управи ресора Ратко Ромић, требало би данас да настави излагање своје одбране одговарањем на питања суда, тужиоца и адвоката.
Тадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић и шеф београдског центра ДБ-а у јуну су изнели своју одбрану, негирајући оптужбе за Ћурувијино убиство.
За то убиство, осим њих, оптужен је и припадник резервног састава тог ресора Мирослав Курак, који је у бекству и за њим је расписана потерница.
Суђење окривљенима почело је 1. јуна ове године у Специјалном суду.
Ћурувија је убијен на Ускрс, 11. априла 1999. године, током НАТО бомбардовања СР Југославије, у дворишту испред улаза у зграду у којој је живео у Београду, а где су биле просторије маркетинг-службе „Дневног телеграфа”.
Радоњић и Ромић су у притвору, Марковић служи казну од 40 година затвора у пожаревачкој „Забели”, а Кураку се суди у одсуству.
По оптужници, Ћурувију је убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић, који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину супругу Бранку Прпу у главу. Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због „јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, а ради очувања постојеће власти”.
Кључни сведок у том процесу је некадашњи комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, након чијег сведочења је покренута званична истрага против оптужених. Улемек такође служи јединствену казну од 40 година затвора у пожаревачкој „Забели” због убиства премијера Зорана Ђинђића, Ивана Стамболића, злочина на Ибарској магистрали и недела „земунског клана”.
По медијским информацијама, у исказу Тужилаштву, Улемек је, наводно,тврдио да га је „29. или 30. марта 1999. године Марковић питао могу ли припадници ЈСО-а да уклоне једно лице, не наводећи име, али да је он објаснио да не може то да прихвати због службених обавеза ван Београда, да га је након 10-20 дана обавестио да може да прихвати. Марковић му је одговорио да је то завршено“.
Такође, како су преносили медији, наводно је Улемек сведочио да му је „Марковић из затвора 2002. поручио да организује убиство Курака, запретивши компромитовањем, а да је, да би то остварио, Улемек ‘изгасирао’ Душана Спасојевића да га Курак ‘пљује’, да је ’сељак из Гајтана’ па је Спасојевић наредио припадницима ’земунског клана’ да прате и убију Курака“. Осим тога, по медијским спекулацијама, Улемек је, наводно, сведочио да је „касније рекао Спасојевићу да можда није истина, да га је ‘пљувао’ Курак и да га ипак не дирају“.