Понавља се суђење за паљење амбасаде САД у Београду
Апелациони суд у Београду укинуо је првостепену пресуду којом су осморица оптужених били осуђени на условне казне од шест до десет месеци због паљења америчке амбасаде 2008. године
после митинга „Косово је Србија” и наложио да им се суђење понови, објављено је јуче на сајту тог суда.
Суд је, међутим, потврдио пресуду Драженку Николићу, који је због насилничког понашања условно осуђен на пет месеци затвора с роком провере од две године.
Истом одлуком потврђена је ослобађајућа пресуда Александру Ерцеру и Душану Седлару. Они су, за разлику од осталих, правоснажно ослобођени оптужби да су 21. фебруара 2008. године испред амбасаде САД у Београду извршили тешко кривично дело против опште сигурности.
Против Младена Небригића поступак је обустављен због смрти, тако да ће се на поновљеном суђењу на оптуженичкој клупи Вишег суда у Београду наћи седморица оптужених. То су Дејан Вучковић, Ђорђе Томин, Никола Косановић, Филип Бацковић, Драган Маринков, Марко Новитовић и Милан Томас. Они су оптужени да су испред објекта амбасаде Сједињених Америчких Држава „опште опасном радњом изазвали опасност за живот и тело људи и имовину већег обима”.
Терете се да су након митинга испред Скупштине Србије „Косово је Србија”, око 18.30 часова организовано дошли до америчке амбасаде и гађали је каменицама, бакљама и другим предметима и тако изазвали пожар у којем је погинуо Новосађанин Зоран Вујовић.
Апелациони суд у својој одлуци наводи да је првостепена пресуда делимично укинута јер је у том делу „донета уз битну повреду одредаба кривичног поступка јер је изрека пресуде неразумљива и противречна сама себи и разлозима пресуде, као и јер су разлози о одлучним цињеницама у потпуности нејасни и у знатној мери противречни”.
„Такође, постоји и знатна противречност између онога што се о чињеницама које су предмет доказивања наводи у разлозима пресуде о садржини записника о исказима датим у поступку и самих тих записника, због чега није било могуће испитати правилност и потпуност утврђеног чињеничног стања, као ни правилност примене Кривичног законика”, наводи се у обралзожењу одлуке.
Амбасада САД није поставила имовинскоправни захтев за одштету, као ни породица Зорана Вујовића, који је изгорео у пожару у амбасади.
Више јавно тужилаштво у Београду је пре две године покренуло нову истрагу о томе ко је и какве пропусте направио током и након обезбеђивања митинга „Косово је Србија”. И даље је у току је предистражни поступак против пензионисаних генерала Стевана Бијелића, тадашњег начелника београдске полиције Боривоја Тешића који је командовао Жандармеријом, тадашњег начелника Управе полиције МУП Србије Младена Курибака, као и некадашњег руководиоца у београдској полицији Слободана Вуколића и официра из врха команде Жандармерије Бојана Марковића и Зорана Рашковића, пренели су медији.
(Танјуг)