overcast clouds
15°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Полицајци и цариници који су спречили шверц радиоактивног громобрана нису озрачени

07.03.2023. 09:56 13:13
Пише:
Извор: Управа царина

СОМБОР: У ноћи између суботе и недеље 4. и 5. Марта припадници граничне полиције и царине на међународном граничном прелазу Србије и Хрватске код Бездана спречили су шверц радиоактивног громобрана, при чему су и сами могли да буду озрачени.

Наиме, према до сада доступним подацима девет полицајаца и цариника је, након пријављивања овог случаја, од стране стручњака Института за нуклеарне науке „Винча“ који су били позвани на прелаз Бездан, упућено на лекарски преглед у сомборску Општу болницу „Др Радивој Симоновић“ због могућности да су услед непосредног контакта  са овим извором радиоактивног зрачења могли бити изложени ризику по здравље.

Директор Института за медицину рада Александар Миловановић рекао је данас да су полицајацима урађени прегледи и анализе и да нема знакова да код њих има последица зрачења.

Он је за Танјуг рекао да се полицјаци осећају добро и да су после преглда пуштени кући.

Миловановић је навео да су им урађене и специфичне анализе параметара крви чији ће се резултати знати у понедељак или уторак. Он је прецизирао да су урађене специјалне анализе микронуклеуса и хромозомске аберације и да ће се на основу њих тачно знати да ли је дошло до евентуалних поремећаја. 

Он је рекао и да је предложио да се ухапшена тројица страних држављана подрвргну такође адекватним прегледима.

Како се незванично може сазнати громобран су покушали да из Србије у суседну земљу прошверцују три хрватска држављана у возилу страних регистарских таблица, који су након открића овог прекршаја лишени слободе и против којих су поднешене одговарајуће пријаве, међутим извор зрачења, громобран, је био више од 24 сата у грађевинском контејнеру на самом, иначе оскудно опремљеном, граничном граничном прелазу који се налази на прилазу мосту преко Дунава. На присуство извора јонизујућег зрачења полицајце и царинике је упозорио уређај намењен управо детекцији радиоактивности, али како су се громобран и само возило које је такође било озрачено, налазили на граничном прелазу више сати, било је неопходно проверити здравствено стање полицијских и службеника Царине.


Ухапшена тројица хватских држављана код Бездана, преносили громобран

БЕОГРАД: Гранична полиција Србије је код тројице хрватских држављана на граничном прелазу Бездан у гепеку "аудија" пронашли главу громобрана, сазнаје Танјуг.

Ухапшени Л.М.( 1974), Д.Т. (1987), А.Т. (1983) су задржани.


Док истрага не покаже зашто су и са којом намером три хрватска држављана у Србији набавили и покушали да из ње изнесу радиоактивни громобран и како су уопште дошли до њега, ваља се подсетити да су, према важећим законским прописима, у Србији сви радиоактивни громобрани морали да буду уклоњени, односно замењени најкасније до 2014. године, али да овај рок није испуњен, у недостатку новијих података, говори и то да их је према евиденцији тадашњих Нуклеарних објеката Србије из 2019. на крововима стамбених зграда и привредних објеката још увек било између 600 и 700. За демонтажу, уклањање и безбедно складиштење, поред Института за нуклеарне науке Винча, била је сертификована и једна приватна компанија, али у овом тренутку нема поузданог податка да ли је  и колико радиоактивних громобрана још увек преостало за замену мање потенцијално опасним уређајима, попут громобрана са уређајем за рано стартовање.

Иначе, прави бум постављања овакве врсте громобрана је у Србији забележен 70-тих и 80-тих година прошлог века, када је на кровове стамбених зграда и привредних објеката било постављено укупно 3.600 ових уређаја који правилно постављени не представљају непосредну опасност по људе, пошто, налазећи се у специјалном контејнеру, зраче искључиво у једном правцу, односно ка небу. Опасност се јавља уколико се радиоактивни громобран нестручно демонтира или се, услед небриге и дотрајалости носача, оштети, накриви или падне на тло, што је често био случај, поготово са привредним објектима, који су у процесу власничке трансформације неретко били препуштени небризи.

Аутор:
Пошаљите коментар