Пузигаћа негира убиство Татона и учешће у нередима
БЕОГРАД: Дејан Пузигаћа, са монашким именом Сава, негирао је данас у Вишем суду у Београду да је учествовао у пребијању на смрт француског навијача Бриса Татона, у навијачком сукобу на Обилићевом венцу у Београду 2009. године.
Излажући своју одбрану на суђењу које му се понавља, јер је због бекства био осуђен у одсуству на 14 година затвора, Пузигаћа је рекао да у време туче није био на Обилићевом венцу, да Татона није никада видео и да није организовао напад навијача Партизана на навијаче Тулуза.
"У свом животу никада нисам видео Бриса Татона и спреман сам да се подвргнем полиграфском испитивању", рекао је Пузигаћа обучен у монашку одору, пошто се у време скривања од правосудних органа Србије, како је испичао, замонашио у манастиру Руске православне цркве на Тајланду и добио монашко име Сава.
Он тврди да ни са једним француским навијачем није имао никакав физички контакт, мада је потврдио да је тог дана у град кренуо са дрвеном палицом у ранцу, али због личне безбедности, јер је због ранијих повреда у тучама имао шину у руци.
Пузигаћа је суду испричао да је тек на стадиону за време утакмице Партизан - Тулуз чуо од осуђеног Ивана Грковића да је један Француз "сам пао преко ограде на Обилићевом венцу" и да су на Интернету видели вест да је тешко повређен.
Своју одбрану је изнео муцајући, а суд је prеthodno констатовао да су вештаци утврдили да има говорну ману.
Пузигаћино излагање одбране трајало је кратко, али је после детаљно одговарао на питања тужиоца и судије.
У одговорима је тврдио да у то време није био припадник ниједне навијачке групе, нити да је био вођа групе "Ребелс" како му се оптужницом ставља на терет, објашњавајући да су се Ребелси распали 2002. године.
Он је потврдио да је тог дана размењивао поруке са осуђеним Иваном Грковићем из навијачке групе "Иридућибили" и да су се нашли у центру града и кренули да шетају ка Кнез Михаиловој улици да виде "како изгледају француски навијачи и какви су им реквизити".
То је, према његовом излагању, било уобичајено понашање за навијаче да се интересују за подршку супротног табора.
Пузигаћа је испричао да је у пролазу на Зеленом венцу три навијачке бакље дао "лицима која су била у друштву лица које зна", а после је навео да их је дао Грковићу.
Тврдећи да је за време нереда био у Кнез Михаиловој улици, Пузигаћа је рекао да је ка Обилићевом венцу кренуо када је од осуђеног Степе Петровића чуо да се нешто дешава на Обилићевом венцу.
Када је дошао на Обилићев венац видео је метеж, али није видео француске навијаче, нити да је било ко повређен, па је, како је навео, скренуо десно ка гаражи и после улицом Царице Милице ка Зеленом венцу.
Потом је, како је испичао, отишао на стадион са једном особом, чији идентитет није желело да открије суду.
У наставку суђења испитани су очевици нереда на Обилићевом венцу Драган Црепуља, тадашњи радник гараже, и власница фризерског салона Стетлана Бубања.
Они су раније сведочили да је Татон сам пао преко ограде, која штити тај део сквера од пролаза дубоког око четири метра, односно да га нису бацили Партизанови навијачи.
Црепуља је наводно Татону први пришао након пада, подигао и прислонио га уз зид, док је Бубања прва звала Хитну помоћ.
Снимак њеног позива хитне помоћи такође ће бити изведен као доказ.
Виши суд у Београду је крајем новембра одобрио понављање суђења Пузигаћи јер је раније, због бекства, осуђен у одсуству на 14 година затвора због убиства Татона.
Према закону, правоснажна пресуда ће остати на снази до доношења нове одлуке, а суђење ће бити поновљено само у односу на њега.
Татон је тешко повређен у тучи навијача Партизана и Тулуза из Француске на Обилићевом венцу 17. септембра 2009. годинем, а 11 дана касније је преминуо у болници.
Пузигаћа је оптужен као један од организатора навијачких нереда.
Он је септембру 2015. године ухапшен у Атини по српској потерници, а у априлу 2016. године је изручен Србији и спроведен у затвор на издржавање казне од 14 година затвора.
Он је у првостепеном поступку осуђен на 32 године затвора, али му је казна одлуком Апелационог суда 2012. године смањена на 14 година затвора.
Поновљено суђење за убиство Татона води се и према Ђорђу Прелићу који је такође у одсуству био осуђен на 15 година затвора због Татона.
Прелић је пет година био у бекству до хапшења у Шпанији која га је изручила Србији 2014. године. Њему се суђење наставља у среду.