Отац страдалог дечака: Били смо на средини пешачког прелаза
БЕОГРАД: На суђењу Лазару Галићу, оптуженом да је 17. јула изазвао саобраћајну несрећу на Карабурми због које је неколико дана касније од повреда преминуо дечак Стефан Балић (9), данас је сведочио отац страдалог дечака који је са њим о његовим братом био тренутку несреће.
Балић је тврдио да су се у тренутку несреће налазили на половини половини пешачког прелаза, за разлику од Галића који је на почетку суђења пре двадесетак дана рекао да децу уопште није видео, већ само човека на ивици тротоара код пешачког прелаза.
Децу, како је тада тврдио, није видео на пешачком прелазу јер су око прелаза била паркирана возила.
Њему је суд данас одбио да укине притвор, јер нису престали разлози због којих му је одређен, иако је његов адвокат инсистирао да је јесу и да му се притвор не укида под притиском јавности.
У детаљном сведочењу Балић, који има статус оштећеног, испричао је да је на око 100 метара од пешачког прелаза уочио фарове аутомобила и проценио да он и синови имају времена да пређу улицу, па је деци рекао "ајмо" и кренуо.
Те ноћи је падала киша, а у том делу улице није било расвете, мада је, према исказу Балића светлост допирала из оближњег маркета Јаковљевић, који има јаку расвету и баца светло до пешачког прелаза.
Близу половине пешачког прелаза, пре разделне линије између две траке, Балић је, како је испричао, уочио да је аутомобил убрзао и одмах после тога је осетио ударац, од чије силине је остао без једне патике.
Почео је да гледа где су му деца и угледао Стефана склупчаног на коловозу.
Чуо је да дете кркља, а пошто је он медицински радник Хитне помоћи, знао је да је то лош знак, па му је исисавао је крв из уста и носа детета како се Стефан не би угушио.
Балић је испричао да су детету у том тренутку и зенице биле проширене, што је према његовом мишљењу, указивало да има фрактуру лобање.
Убрзо су стигла два возила хитне помоћи.
Људима који су се окупили, рекао је да му нађу друго дете, а они су му пренели да је оно добро и да га чува једна жена.
После њега је сведочила Милица Зечевић, жена која се затекла прекопута у тренутку несреће.
Суђење се наставља 10. децембра.
Прво основно јавно тужилаштво у Београду оптужним предлогом против Галића, од суда тражи да га осуди на јединствену казну од 10 година затвора због кривичних дела - тешко дело против безбедности јавног саобраћаја и непружање помоћи лицу повређеном у саобраћајној незгоди, као и меру безбедности Забране управљања моторним возилом у трајању од пет година.
Овај предмет је летос био у жижи јавности јер Галићу првобитно није био одређен притвор, пошто је судија за prеthodni поступак одбио предлог тужилаштва за притвор.
Међутим, кривично ванпретресно веће суда је усвојило жалбу тужилаштва и одредило му притвор због опасности од бекства и због постојања особитих околности које указују да би у кратком року могао да понови кривично дело.
Због првобитног пуштања на слободу Галић грађани су организовали протесте на Карабурми, а министрака правде Маја Поповић је крајем јула иницирала дисциплински поступак пред Високим саветом судства против судије за prеthodni поступак која је одбила да му одреди притвор.
Он је након несреће напустио лице места, није се сам пријавио након незгоде, већ га је пронашла полиција, и нема пријављено пребивалиште на територији Србије, јер му је адреса пребивалишта пасивизирана.
Више пута је био осуђиван, и то два пута због извршења саобраћајних дела.
Терети се да је 18. јула око 20.15 управљајући путничким возилом у улици Маријане Грегоран изазвао саобраћајну незгоду тако што је возилом ударио и обори три пешака који су коловоз улице прелазили на обележеном пешачком прелазу, а затим је напустио лице места, остављајући без помоћи лица ције је повреде проузроковао.
У незгоди су деца С. Б. (2011.) и Л. Б. (2016.) која су прелазила улицу у пратњи оца задобила тешке телесне повреде, а деветогодишњи дечак је од повреда преминуо у болници 22. јула.
Отац М. Б. задобио је за сада лаке телесне повреде.