overcast clouds
11°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Настављено суђење Дијани Хркаловић, Миленковић износи одбрану

18.05.2022. 18:18 18:48
Пише:
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

БЕОГРАД: У Специјалном суду у Београду данас је изношењем одбране другооптуженог Дејана Миленковића настављено суђење бившој државној секретарки МУП-а Дијани Хркаловић поводом оптужби да је искоришћавањем свог положаја у МУП-у кочила истраге и процесуирање криминалаца, а са њом су на оптуженичкпј клупи још двојица бивших полицајаца.

Своју одбрану је на суђењу детаљно изнео бивши начелник Службе за специјалне истражне методе Дејан Миленковић. Он је негирао извршење кривичних дела која му се стављају на терет наводећи да је свој посао обављао по закону.



Миленковић је говорећи о наводима из оптужнице рекао да је његова служба обрадила податке са телефона тада ухапшених Вељка Беливука и Марка Миљковића и на три ДВД-а доставила садржај УКП-у.



Навео је да је након тога стигло више ургенција бивше јавне тужитељке Наташе Кривокапић, која је тражила да се поменути материјал достави, о чему је он обавестио тадашњу државну секретарку МУП-а Хркловић, која му је неколико сати након његовог позива рекла да пренесе тужитељки да се обрати тадашњем министру унутрашњих послова Небојши Стефановићу.



Он је навео и да је знао да су убијени адвокат Драгослав Огњановић и такође покојни Драгослав Милорадовић били предмет обраде оперативне групе “Мангуста”, те да је снимљен њихов разговор у једном локалу, као и да се у том разговору помиње интимни садржај о Хркаловићевој.



Миленковић је више пута данас рекао да се у току његове каријере никад интимни sadrrzaj није из аудио снимка стављао у папирни метеријал, односно у транскрипте, јер то није био предмет обраде.



Бранилац Хркаловићеве адвокат Владимир Ђукановоћ је након испитивања Миленковића од суда затражио да се из доказа изузме Миленковићев исказ из полиције сматрајући да је тај доказ прибављен на незаконит начин, јер је Миленковић позван у полицију да да изјаву у својству грађанина, али су му онда рекли да је написана кривична пријава против њега.



Осим тога, том разговору није присуствовао Миленковићев адвокат.



На крају суђења Ђукановић је од суда затражио да се Хркаловићевој кућни притвор замени блажом мером забране напуштања боравишта, чему се поступајући тужилац успротивио.



На prеthodnom претресу Хркаловић је детаљно изнела своју одбрану и негирала да познаје вођу организоване криминалне групе Вељка Беливука, као и да има везе са убиством Властимира Милошевића, 30. јануара 2017. године у центру Београда.



Она је такође негирала наводе да је наложила начелнику новосадске полиције да Дарка Елеза стави под оперативну одбрану како би га заштитила да не могу друге полицијске управе да га надзиру.



Трећеоптужени у овом предмету је бивши начелник Полицијске управе Нови Сад Милорад Шушњић.



Адвокат Ђукановић је на prеthodnom претресу суду предложио саслушање тадашњег министра унитрашњих послова Небојшу Стефановића као сведока, као и бивше Више јавне тужилтељке Наташе Кривокапић и бившег директора полиције Владимира Ребића.



Суд је Дијани Хркаловић 31. марта одредио меру кућног притвора уз електронски надзор, као замену за притвор у којем је била од краја децембра.



Оптужним предлогом Тужилаштва за организовани криминал Хркаловић се терети за два кривична дела трговина утицајем у продуженом трајању, због чега је тужилаштво тражило да јој суд изрекне казну затвора од пет година.



За Миленковића тужилац је тражио годину дана затвора, а за Шушњића две године.



Хркаловић се терети да је 2018. године наложила начелнику Миленковићу да не поступи одмах по налозима судије за prеthodni поступак Вишег суда у Београду и поступајућег тужиоца, који су тражили да им се достави аутоматска обрада мобилног телефона Вељка Беливука, у то време окривљеног за убиство Властимира Милошевица 30. јануара 2017. у Београду.



Касније је Беливук правоснажно ослобођен од тих оптужби, а сада је у притвору и оптужен је за најбруталнија кривична дела као вођа криминалне групе "Принципи", а међу којима је пет тешких убистава, док се за још два воде истраге.



Хркаловић се терети и да је са бившим начелником Полицијске управе Нови Сад Милорадом Шушњићем неовлашћено прислушкивала босанског криминалца Дарка Елеза, који је недавно изручен из Србије Босни и Херцеговини због низа кривичних дела која је тамо починио.



Оптужним предлогом Хркаловић терети да је Шушњићу након подношења кривичне пријаве Желимира Крештелице 1. децембра 2017. године против Елеза, тражила да се Елез стави на мере тајног надзора.



На тај начин су, како се сумња, утицали да Елез не дође под обраду других полицијских одељења, те да се спречи да се према њему обаве друге мере попут тајне пратње.



Све наводе кривичних пријава против ње Хркаловић је негирала на саслушањима у Тужилаштву за организовани криминал.



Шушњић се такође терети за кривично дело трговина утицајем, а Миленковић за кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Суд одбио да укине кућни притвор

БЕОГРАД: Судско веће Специјалног суда одбило је на крају данашњег суђења да укине кућни притвор уз електронски надзор бившој државној секретарки МУП-а Дијани Хркаловић, јер и даље стоје разлози због којих јој је ова мера одређена.

 

Предлог за укидање притвора дао је њен адвокат Владимир Ђукановић, који је тражио да се та мера замени блажом која би подразумевала забрану напуштања места боравишта.



Поступајући тужилац се овом захтеву успротивио, а суд је предлог одбране одбио уз образложење да и даље стоје сви разлози због којих је Хркаловићевој 31. марта одређен кућни притвор уз електронску наногицу.



Prеthodno је Хркаловић била у притвору од 24. децембра 2021.



Њој ће се суђење за трговину утицајем наставити 6. јуна када би требало да оптужени Милорад Шусњић изнесе одбрану.

Пише:
Пошаљите коментар