НАКОН СМРТИ ЗАТВОРЕНИКА У ПАДИНСКОЈ СКЕЛИ Поднет оптужни предлог против петоро запослених
Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду поднело је Вишем суду у Београду оптужни предлог против петоро запослених у Казнено-поправном заводу Падинска Скела због сумње да су извршили кривично дело Несавестан рад у служби у вези са смрћу оштећеног С. Б. 4. фебруара ове године.
Оптужени су лекарка В. С., као и припадници Службе за обезбеђење – вођа смене С. К. запослен на месту млађег надзорника, као и тројица командира Д. К., С. П. и З. К.
Како наводе у тужилаштву, постоји оправдана сумња да су припадници Службе за обезбеђење извршили наведено кривично дело у периоду од 1. фебруара до 4. фебруара 2024. године кршењем општих аката и то одредби Правилника о начину обављања послова у служби за обезбеђење у заводима за извршење кривичних санкција, одредби Закона о извршењу кривичних санкција, као и поступањем које је у супротности са описом послова о систематизацији њихових радних места.
В. С. је, како се сумња, поступала противно Закону о извршењу кривичних санкција, Правилнику о кућном реду казнено поправних завода и окружних затвора, као и правилима Истамбулског протокола.
У току је истрага против тројице осумњичених због кривичног дела тешко убиство, јер су, како се сумња, од половине јануара до 4. фебруара овегодине у КПЗ Падинска скела заједнички извршили кривично дело и при безобзирном насилничком понашању лишили живота оштећеног С. Б.
- Окривљени су очигледно несавесно поступали у вршењу службе, иако су били свесни да услед тога може наступити тешка повреда права другог и то права на живот, које је гарантовано Уставом Србије и Европском конвенцијом о људским правима, па је таква повреда и наступила 4. фебруара 2024. године у виду смрти прекршајног осуђеника С. Б., који је у том заводу издржавао прекршајну казну - наводе у београдском Вишем јавном тужилаштву и додају да је у оптужном предлогу предложено суду да продужи притвор окривљенима С. К., Д. К., С. П. и З. К., а В. С. да продужи меру забране напуштања стана (кућни притвор) да не би у кратком временском периоду поновили кривично дело.
Поред наведеног, тужилаштво је суду предложило да све окривљене огласи кривима и осуди на ефективне казне затвора имајући у виду да се оштећени С. Б. нашао у затвору КПЗ Падинска Скела због неплаћене новчане казне, а да окривљени својим очигледно несавесним поступањем, односно несагледавањем стварног стања и догађаја који су се у наведеном периоду дешавали, те да службене радње нису обављали на начин прописан Правилинком, као и непрепознавање повреда насталих код прекршајно кажњеног С. Б., што је све довело до повреде права на живот С. Б., којег су осуђеници са којима је делио собу малтретирали, тукли и сексуално злостављали.
Иначе, кривични поступак против запослених у КПЗ Падинска Скела покренут је по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду у сарадњи са Управом за извршење кривичних санкција Министарства правде РС.
Д. Николић