Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Најтежи злочини под лупом казне доживотног затвора

14.12.2020. 10:42 10:43
Пише:
Фото: Tanjug (O. Toskić, arhiva)

У Србији се у последњих дванаест месеци догодило више тешких злочина за које је новим  Кривичним законом запрећена казна доживотног затвора.

Она је  уведена законским изменама од 1. децембра 2019, за кривична дела тешко убиство, силовање, обљуба над малолетним лицем, трудницом, немоћним лицем, обљуба злоупотребом положаја, као и за кривична дела за која је раније била предвиђена казна од 30 до 40 година затвора.  

Званична статистика о укупном броју најтежих кривичних дела почињених у току ове године, као и о броју осумњичених, биће позната тек за неколико месеци, будући да се редовни статистички извештаји уобичајено објављују у наредној години за prеthodnu. 

Ипак, и пуким праћењем медијских написа, долази се до поражавајућег податка да је у  протеклих годину дана почињено више од десет сурових убистава и силовања.

Само у оптужници београдског Вишег тужилаштва, подигнутој против Р. Б. (52) из Београда, нашла се оптужба и за тешко убиство на свиреп начин, и за  силовање, због сумњи да је окривљени Р. В. 13. јула у Сурчину запалио живу  З.К., поливши је бензином у ходнику зграде у којој  је живела, као и да је у јуну ове године претукао и силовао познаницу Р.Н. у смедеревском насељу   Радинац, у кући своје сестре.

“Црна  књига” коју су сачинили КРИК и РСЕ, чува податке о убиствима на градским улицама из ватреног оружја, те бележи да су у току ове године,  убијени у Београду  Марко Вуковић (41), Жељко Булатовић (55), Страхиња Стојановић (30),Александар Шарац (35), Ведран Репчић (41) и Бојан Мирковић (34).

На београдском Вождовцу , пре четири месеца, хицима из ватреног оружја убијен је је осамнаестогодишњак и  тешко повређен један двадесетодногодишњи  младић, а због тог злочина  који  је уследио  након вербалног и физичког сукоба, под оптужбом за тешко убиство и тешко убиство  у покушају, осумњичени су Р. У. (24), Р. П. (34) и Р. Р. (37), саопштили су званично истражни органи.

Такође протеклих месеци, под оптужбом за кривично дело тешко убиство ухапшен је осумничени за убиство старца из Доњег Душника код Гаџиног Хана,  М. Ј. (22) из тог места. 

Београђанина Д. В. (48)  полиција и Тужилаштво сумњиче да је  између 12. и 13. августа ове године починио тешко убиство тако што је алатом задавио једног  мушкарца, у стану на општини Чукарица. 

Убиство четрдесетогодишњег мушкарца, који је средином априла ове године избоден ножем у својој  кући у Лазаревцу, такође је оквалификовано као кривично дело тешког убиства, а осумњичен је И. Б. из тог београдског  приградског насеља.

За кривично дело тешко убиство осумњичени су и браћа Дејан Е. (38) и Небојша Е. (35), из сремског села Јарак, због недавног убиства браће из Футога Предрага (43) и Станислава Јеличића (37), током сукоба у потрази за тартуфима у шуми код Јарка.  

Оптужбе за кривично дело  тешког убиства  могу се очекивати и за поједине случајеве породичног  насиља, фаталног по жртве.

По подацима које је недавно изнео Аутономни женски центар, од почетка 2020. године најмање 22 жене страдале су од руке члана породице или партнера, док се за још пет случајева сумња се да су  фемициди.

Иста невладина огранизација је саопштила да је од укупног броја убијених жена, „седам жена убијено ножем, пет секиром, три пиштољем, три су пребијене до смрти, једна убијена аутоматском пушком, једна активирањем бомбе, док су две жене убијене на друге начине”. 

Чињенице о сваком појединачном случају ће утврдити суд и на основу доказа изведних у судском поступку одлучити о евентуланој виности или неоснованости осумњичених.   

Ипак, јавност, с друге стране, очекује да  већ прва суђења по новом закону покажу како  се осумњичени  суочавају с чињеницама о неком тешком злочин за које их оптужница  терети,  у ситуацији кад им прети доживотна робија. 

У јавним расправама поводом увођења казне доживотног затвора, правни стручњаци који су подржали ту иницијативу, указали су, поред осталог, и да се може очекивати да ће нова казна временом постићи ефекат и на плану генералне превенције, али да је пре свега од изузетне важности за цело друштво да у казненом систему постоји адекватна капитална казна  за  најтеже злочине а да  би и починиоци и њихове  жртве осетили тежину правде.  

Без права на ранији отпуст

Кривичним законом је, наиме, такође  прописано да  осуђени на  доживотни затвор  због кривичног дела тешко убиство, силовање са смртним исходом, обљуба над немоћним лицем са смртним исходом, обљуба са дететом са смртним исходом и обљуба злоупотребом положаја са смртним исходом, немају могућност  условног  отпуста  после 27 година издржане казне,  предвиђена за  остала  најстроже кажњива кривична  дела.

        Ј. Јаковљевић

Пише:
Пошаљите коментар