Надрилекар Росо ослобођен оптужбе да је преварио дестине грађана
БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду правоснажно је ослободио Ненада Роса (64), познатијег као "доктор Росо", и још троје његових сарадника од оптужби да су преваром са "Рајф генератором" оштетили више десетина грађана Србије за више од 15 милиона динара.
Том одлуком, која је објављена на сајту суда, одбијена је жалба тужиоца и потврђена је пресуда Пресуда Првог основног суда, којом су поред Роса оптужби ослобођени и Жељко Шеатовић, Јовица Величков и Надежда Стојковић, а оштећени су ради остваривања својих имовинско - правних захтева упуцени на парницу.
Апелациони суд сматра да није доказана преварна намера окривљених.
Оптужницом Росоу, Жељку Шеатовићу, Јовици Величкову и Надежди Стојковић стављено је на терет да су од децембра 2007. године до августа 2009. године, у Београду грађане доводили у заблуду да ће их тај генератор у комбинацији са одређеним лековима излечити од карцинома и леукемије.
На тај начин су их навели да им за услуге предају 15.576.515 динара.
Росо се prеthodno рекламирао на телевизији и представљао као доктор алтернативне медицине за коју, како тужилаштво тврди, не поседује сертификат о стручности.
Росо је раније био познат као Ненад Бркић, бодибилдер који је имао каријеру у Хрватској.
Након његовог хапшења 2009. полиција је саоспстила да је прегледе наплаћивао граданима по 200-300 евра и да је направу рајф генератор продавао за 1.200 евра, па и више.
У образложењу одлуке Апелационог суда наводи се да није доказана преварна намера окривљених, те да је првостепени суд правилно умао у виду "разумна мерила расуђивања чак и тешко болесног човека да може бити гарантовано излечен у одсуству медицинског прегледа, без медицинске дијагностике и без потпуног увида у медицинску документацију".
Такође је имао у виду да су поједини оштећени у исказима суду навели да нису озбиљно веровали у излечење, или да су се њихови ближњи "хватали за сламку јер ништа више није помагало".
Окривљени према ставу суда, нису гарантовали да ће пацијенти бити излечени, јер су им предавали брошуре под насловом "Имате ли рак" и поднасловом је "Ово је једини начин да га покушате победити", из цега произилази да терапија представљала само могућност да се покуша победити рак.
Што се тиче упуства за руковање апаратом „Рајф генератор" суд је утврдио да је то уређај за решавање узрока поремећаја који је довео до болести, као и да је експлицитно, болдованим словима наведено да то није званично признат медицински уређај, већ да служи само у сврху тестирања.
"За осуђујућу пресуду је потребно да се извесно докаже да су сви окривљени извршили кривично дело које им се ставља на терет, а није довољно да постоје околности које њихову одбрану доводе у сумњу", наводи Апелациони суд.