На суђењу Папићу сведочила четири полицајца
БЕОГРАД: Суђење бившем заменику начелникаа СБПОК-а Горану Папићу настављено је данас у Вишем суду у Београду саслушањем сведока, припадника из Управе криминалистичке полиције (УКП) и СБПОК-а.
Папићу се суди поводом оптужби да је априлу 2020. године ургирао да се, мимо процедура, Марку Миљковићу, сада осумњиченом за организовање криминалне групе, одмах врати привремено заплењени блиндирани аутомобил, а истог дана Миљковићу је возило и враћено.
Сведочили су Бојан Поповић, Милош Јовановић, Коста Михајлов и Александар Вукобрад.
Поповић је испричао да му је тадашњи начелник УКП-а Дејан Ковачевић експлицитно рекао да се возило врати Миљковићу, јер је то "наређено одозго".
Јовановић је поред осталог навео да, док је возио блиндирано одузето возило, са њим у колима су били његов претпостављени Невенко Марић и Миљковић.
Он је рекао да је Марић тада урадио нешто неуобичајено када га је на мобилни телефон позвао оптужени Папић - укључио је спикерфон.
"Чуо сам глас окривљеног који је рекао Марићу да се уради брзо и професионално то са Миљковићем, да му се врати возило и Миљковић да се врати у УКП одакле смо га преузели", навео је Јовановић.
Папић је потом приговорио на исказ овог сведока да је "полиција дужна да када преузме лице од друге службе полиције да га и врати, јер се не зна до када је та служба стигла у поступку".
"Није логично да бих ја Марићу рекао да возило вратимо које нисам ни одузео", навео је Папић.
Сведок Јовановић је напоменуо и да су у неким другим prеthodnim случајевима у којима је поступао и када су хапшени Миљковић и Вељко Беливук - возила су одузимана и прегледана и вожена су и на скенер.
Напоменуо је да је, према његовом мишљењу, разговор Марића и Папића преко спикерфона био намењен да га Миљковић чује, јер није било разлога да га он (Јовановић) чује, а Марића није питао зашто је укључио спикерфон, јер му је био надређени.
Папићев адвокат Бранислав Тапушковић потом је рекао да је један човек у судници који се представио "публика" заправо пратилац Јовановића, односно обезбеђење, те да је контролисао шта ће Јовановоћ да каже пред судом.
Вукобрад је испричао да је било неубичајено што се возило враћа без провере и да је зато и сачињена службена белешка о томе и обавестшен начелник.
Михајлов је потврдио ове наводе Вукобрада.
Следеће суђење заказано је за 14. март када су позвани да сведоче Дејан Ковачевић, Невенко Марић, Миленко Муњижаба и Зоран Ковачевић.
Папић је оптужен за кривично дело трговина утицајем за које је законом запрећена казна од једне до осам година затвора.
Тужилаштво је у оптужном предлогу затражило од суда да му изрекне казну од 4 године затвора и као и меру безбедности забране вршења позива, делатности и дужности.
Папић је био ухапшен 9. марта, а притвор му је укинут 29. априла и сада се брани са слободе.
МУП је раније саопштио да се Папић сумњичи да је 15. априла 2020. године, користећи свој положај руководиоца у СБПОК-у, посредовао да се не изврши службена радња која би се морала извршити, односно захтевао од тадашњег руководиоца Полицијске управе за град Београд да се лицу које је сада у притвору, одмах врати блиндирано возило које је од њега тада привремено одузето. Истог дана возило је враћено Миљковићу.
Миљковић је заједно са Вељком Беливуком оптужен да је организатор криминалне групе која се сумничи за злочиначко удруживање, пет тешких убистава, препродају дроге, држање и ношење оружја, отмицу и силовање.