overcast clouds
11°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Како током одмора сачувати имовину: КОМШИЈЕ И КАМЕРЕ ШТИТЕ ОД ПРОВАЛНИКА

26.06.2023. 12:39 12:52
Пише:
Фото: ilustracija / pixabay.com

Сезона годишњих одмора омиљено је доба провалника и крадљиваца. Они користе ситуацију да је током летњих месеци много кућа и станова празно, па проваљују у њих и пљачкају их. Иако је, показује статистика, таквих пљачки све мање, опасност од провала није прошла и зато је опрезност неопходна. 

Да би се предупредиле провале, у полицији кажу и да је веома важно да грађани не остављају кључеве испод отирача, у сандучићима или на местима на којима би провалник могао лако да их пронађе и да драгоцености не остављају у становима већ да их однесу у сефове када оду на одмор.

Не треба ни ширити информације колико ћете бити одсутни. Било би добро и да се суздржите од качења слика и снимака са одмора и тако провалницима дајете зелено светло. Такође, добро је обавестити комшије пре одласка на одмор, како би обратили пажњу на ваш стан, као и оставити кључ особи од поверења, која ће обилазити стан, отварати пошту, палити светла и отварати прозоре и подизати ролетне, како потенцијални провалници не би могли да претпоставе да власници нису ту.

Предочава се и да не би било лоше фотографисати драгоцености, као и записати серијске бројеве скупоцених уређаја, ради лакшег проналаска и препознавања.

Такође, обавезно је затварати прозоре када нисте у тој просторији, поготово ако живите на нижим спратовима или у кући. Закључавање се подразумева јер неретко провалници иду од кваке до кваке тражећи где могу несметано ући.

Ролетне на прозорима не треба спуштати до краја, јер лопови и то прате. Ако примете да су ролетне спуштене неколико дана, одмах ће закључити да у стану нема никога.

Лопови, углавном, краду оно што могу лако да сакрију и неопажено изнесу, новац, картице и документа, накит, телефоне и таблете… Ретко коме ове ствари стоје у купатилу, кухињи или ходнику. Већини се ово налази управо у фиокама и полицама спаваће собе. Препорука је да током дужег одуства из свог дома промените тренутну локацију драгоцених и скупих ствари.

Никада не остављајте лична документа у стану уколико ћете бити дуже одсутни. Личну карту, пасош, картице… понесите са собом. Криминалци са личним исправама лако могу починити крађу идентитета, што је за лопове најмање ризичан, а изразито уносан посао. Ова врста криминала све више је у порасту, понајвише захваљујући модерним технологијама.

Већина жртава су били убеђени да уопште нису интересантна мета лоповима, јер живе просечно и да нико нема разлога баш њих да опљачка. Због тога и не предузимају ништа како би се заштитили и на тај начин олакшавају посао провалницима.

Стручњаци истичу да су три пута веће шансе да кућа или стан буду без видео надзора. Познато је да данас на тржишту постоји велики број сигурносних камера и алармних система који обезбеђују видео надзор свега што се дешава око и у самом објекту. Свакако је добро да набавите нешто од те опреме у складу са могућностима.


Казна до осам година затвора

Затворска казна за провалу и крађу креће се од једне до осам година. Уколико је украдена вредност робе виша од милион и по динара, онда је то две до десет година. У тренутку кад полиција ухвати провалника, она га процесуира у сарадњи с надлежним тужилаштвом. Проблем је што махом имамо повратнике, њима се, очигледно, исплати да се баве тиме. Више од 50 посто њих су повратници. Ипак, сада је законодавац прописао да ако се ухвати провалник који је већ био гоњен за то дело, онда не може да буде казна затвора мања од половине прописане казне. Дакле, то је минимум четири године затвора.


Модерне микро камере су поуздано „оружје” у борби против провалника и лопова. За разлику од класичног видео надзора, микро камере су мини димензија и лако се камуфлирају тако да су невидљиве голим оком. Шансе да буду откривене су веома мале, тврде упућени, чак и ако се ради о професионалним провалницима.

Иако минималне величине, техничке карактеристике и перформансе микро камера чине их поузданим средством за заштиту имовине и безбедности. Веома јасно снимају и ноћу, а већина их је од водоотпорног материјала па могу бити монтиране и напољу. Пружају тачне и неоспорне доказе о свему што се дешава око и унутар стана и куће док нисте ту.

Провалници обично гледају како да на лакши начин опљачкају стан, па улазе кроз отворен прозор, откључана врата или проналазе кључ испод отирача за обућу, хидрантском сандучету, на штоку врата... Лутају улицама, улазе у зграде и одлучују се на лицу места. У стању су да по неколико дана прате има ли некога, обраћају пажњу на то да ли су стално спуштене ролетне на прозорима, гори ли светло, да ли су прозори отворени, кажу у полицији.

Из полиције упозоравају и да провалници често у врата заглаве ситне предмете – папирић или дрвце како би установили да ли врата неко отвара, али и да долазе до телефона стана да би проверили да ли ће се неко јављати. Контролишу и поштанске сандучиће, како би видели да ли се рачуни и пошта редовно узимају.

За разлику од провалника – аматера, који се углавном на лицу места одлучују за провалу, професионалци добијају информације од оних који „типују” станове и праве профил потенцијално оштећеног који садржи информације о материјалној ситуацији и за своје услуге добијају проценат од украденог плена.

У полицији не бележе велику разлику у броју провала у ужем центру града и на периферији. Разликују само типове провалника и због тога их деле на аматере, професионалце и стране држављане. Наиме, у Србију има доста страних банди, професионалаца из Северне Македоније и Бугарске, који имају специјализоване алате за отварање сигурносних врата.

Из полиције наводе да је заплењено много алата, било ручно прављених, било купљених. Најчешћи произвођач је из Кине, а наше законодавство не забрањује увоз таквих предмета. Такође, на Јутјубу постоји на десетине снимака који приказују до детаља како се све могу и на које начине обити врата.

Видео надзор и интерфони доста поуздано штите од провала, као и сигурносна блиндирана улазна врата са сигурносним бравама и дупла брава на улазним вратима, а стручњаци кажу да цилиндрични уложак браве не сме да вири споља, јер се лако ломи.

М. Бозокин

Пише:
Пошаљите коментар
НАЛЕТЕО НА БОДИБИЛДЕРКУ Старица пребила провалника

НАЛЕТЕО НА БОДИБИЛДЕРКУ Старица пребила провалника

25.11.2019. 16:32 16:33