overcast clouds
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИСТРАГА О ПРВОЈ ПРОДАЈИ САРТИДА Још се чекају подаци из Америке

16.01.2020. 10:40 10:42
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Надлежни органи Сједињених Америчких Држава већ годину и по не шаљу одговоре српском Специјалном тужилаштву по његовој замолници за међународну правну помоћ у истрази околности под којима је амерички „Ју- Ес стил” 2003. године купио српски концерн „Сартид” из стечаја, непосредном погодбом за 23 милиона долара.

Како је „Дневнику” јуче речено у Специјалном тужилаштву, одговор из Америке досад није стигао, а замолница за пружање међународне правне помоћи омогућавањем одређених података и документа, послата је у септембру 2018. године. 

Смедеревски „Сартид” продат је 2003. године из стечаја америчкој компанији „Ју-Ес стил”, након што је наш концерн црне металургије prеthodno ослобођен дугова повериоцима, због којих је отишао у стечај. Истрага околностима о томе покренута је у Специјалном тужилаштву у марту 2013. године против Немања Колесара, некадашњег шефа кабинета премијера Зорана Ђинђића. 

Специјално тужилаштво је, истовремено с покретањем истраге против Колесара, преузело од београдског Вишег тужилаштва истрагу против бившег стечајног управника „Сартида” Бранислава Игњатовића и бившег председника Трговинског суда у Београду Горана Кљајевића, која је до тог тренутка трајала чак осам година, а до данас укупно дуже од 14. 

Прве истражне радње о том случају почеле су, подсетимо, још 2005. године, против  Игњатовића, Кљајевића и још неколико судија Трговинског суда.    

У извештају Републичког јавног тужилаштва из 2013. године, у који је „Дневник” имао увид, наведено је да се у случају „Сартид” истражују „околности преношења месне надлежности стечаја ‘Сартида’ и његових шест зависних предузећа с Трговинског суда у Пожаревцу на Трговински суд у Београду”, околности и у вези с „одлуком стечајног судије којом је концерн ослобођен свих дугова, који су у време увођења стечаја износили најмање 1,7 милијарду долара, од чега су српске банке потраживале око 1,2 милијарду, а већина поверилаца имала средства обезбеђења за своје потраживање у виду хипотека и залога на непокретној и покретној имовини у ‘Сартиду’”.

Наведено је и да су истрагом обухваћене околности под којима је „председник Трговинског суда, у својству председника стечајног већа у поступку стечаја пословних банака које су биле највећи повериоци ‘Сартида’, донео решење којим је одобрено брисање средстава обезбеђења потраживања установљених у корист Инвест банке и Београдске банке”.

Такође по извештају РЈТ-а, под лупом су и чињенице да је „у поступку стечаја предузећа ‘Сартид’, на иницијативу стечајног управника, стечајно веће донело одлуку и одобрило продају предузећа ‘Сартид’ купцу ‘Ју-Ес стил’, након чега је стечајни управник 31. марта 2003. закључио уговор о продаји по цени од 23 милиона долара”.

„На тај начин су потраживања пословних банака постала ненаплатива и банке претрпеле штету. Поступак продаје ‘Сартида’ је спроведен у току стечаја, а да при-том није извршена процена вредности имовине ‘Сартида’, нису разматране друге понуде за куповину поменутог предузећа, нити се с другим заинтересованим компанијама преговарало о евентуалној купопродаји ‘Сартида’. Током вођења истражног поступка извршено је економско-финансијско вештачење којим је утврђено да је вредност ‘Сартида‘ а. д. у време продаје износила најмање 40 милиона долара. С обзиром на ту процену, изнете су сумње да је ‘Сартид’ продат по цени 17 милиона долара нижој од најниже процењене вредности предузећа у време закључења уговора”, пише о истрази случаја „Сартид” у извештају о раду тужилаштава у 2013. години.

Ј. Јаковљевић

Пише:
Пошаљите коментар