Инвеститор окривљен, али породици прети исељење
Стан породице Ратић у Улици Светислава Касапиновића, на углу с Улицом Бранка Бајића, код Новосадског сајма, наћи ће се на лицитацији у уторак, 12. фебруара, иако су у току два парнична поступка.
Један за проглашење извршења недозвољеним, а други за ништавност хипотеке, потврдио је је јуче за “Дневник” Томислав Ратић, који је видно узнемирен овом ситуацијом.
Ваља напеменути да тренутно тече и истрага против инвеститора Душана Ј., који је већ ставио стан Ратићевих под хипотеку, иако га је пре десет година продао, као и против повериоца Н. Д. због сумње да су, у намери да за себе прибаве противправну имовинску користу у износу већим од 1.500.000 динара, довели у заблуду јавног извршитеља да прода некретнине које су власници купили од Душана Ј., али и натоварили себи крупну невољу на врат, јер нису укњижили право својине.
Пошто се у наредби о спровођењу истраге, наводно, спомињу, они који се терете су ову превару починили тако што су најпре довели у заблуду јавне бележнике да овере уговоре о зајму с неистинитом садржином, које су међусобно закључили Душан Ј. као зајмопримац и Н. Д. као зајмодавац.
Наводно, извршена је позајмица новца, у којима је наведено седам станова као власништво Душана Ј. како би имали статус средстава обезбеђења враћања дуга. Они су, као је рекао Ратић, у заложној изјави навели и да станови нису у својини трећих лица, иако је их је Душан Ј., као инвеститор продао, још пре десет година. На основу тога на станове је уписано заложно право, односно хипотека. Након наводног истека рока враћања зајма, осумњичени поверилац је преко јавног извршитеља Живана М. покренуо поступак јавне продаје наведених седам станова чија је укупна вредност преко 23.000.000 динара. Упркос свему томе, веће судија одбацило је приговор Ратићевих и захтев за одлагање, чиме је омогућен наставак продаје. Како предочава Томислав Ратић, основ за то је био што није неспорно доказано њихово право на стан.
„Свестан сам да смо ми погрешили када нисмо уписали власништво над станом, али постоји купопродајни уговор, као и докази о плаћеним порезима и рачунима. У закону лепо пише да се право својине стиче уписом у јавну књигу и на други одговарајући начин. Врховни касациони суд већ је донео неколико одлука у таквим споровима где се признаје купопродајни уговор закључен пре уписа у земљишне књиге“, објашњава Ратић и додаје да је он уверен да би се, када би ствар стигла до Врховног касационог суда, спор би се решио у њихову корист.
Ипак, породица Ратић губи битку с временом, обзиром на то да је лицитација заказана за 12. фебруар, а наредно рочиште за 1. март. Како наводи Ратић, ово се дешава јер је поверилац уложио приговор на одлагање продаје, а они нису, јер нису веровали да ће до тога доћи, с обзиром на то да је и извршитељ упознат са истрагом против Душана Ј. Такође породици Ердељан, из истог објекта, о којој смо смо својевремено писали, а чији стан се налази на истој заложној изјави као и стан Ратићевих, извршење је одложено, јер је њихов адвокат уложио приговор “за сваки случај”. Ипак, још увек се чека коначан исход парница као и решење истраге против Душана Ј. и повериоца. Ратић наводи да ће, ако не дође до до одлагања, на извршење доћи с комшијама, породицом и с другим превареним власницима станова.
Заправо, није искључено да постоји више зграда и неколико власника станова који су у сличној ситуацији. Они су се током прошле године окупили и схватили да је тридесетак породица на сличан начин обмануто од стране истог инвеститора и тада су се договорили да ће се међусобно подржавати. Ратиће ће подржати и Здружена акција “Кров над главом Нови Сад”, која је због оваквих случајева ситуације са овим инвеститором и основана. Иначе, инвеститор Душан Ј . и поверилац Н. Д. осумњичени су крајем прошле године да су починили кривично дело дело преваре, о чему смо писали. За оверу више заложних изјава и стављање седам станова под хипотеку, сазнало се тек када је један од станова у Улици Бранка Бајића доспео на извршење.
С. Х. Д.