Investitor okrivljen, ali porodici preti iseljenje
Stan porodice Ratić u Ulici Svetislava Kasapinovića, na uglu s Ulicom Branka Bajića, kod Novosadskog sajma, naći će se na licitaciji u utorak, 12. februara, iako su u toku dva parnična postupka.
Jedan za proglašenje izvršenja nedozvoljenim, a drugi za ništavnost hipoteke, potvrdio je je juče za “Dnevnik” Tomislav Ratić, koji je vidno uznemiren ovom situacijom.
Valja napemenuti da trenutno teče i istraga protiv investitora Dušana J., koji je već stavio stan Ratićevih pod hipoteku, iako ga je pre deset godina prodao, kao i protiv poverioca N. D. zbog sumnje da su, u nameri da za sebe pribave protivpravnu imovinsku koristu u iznosu većim od 1.500.000 dinara, doveli u zabludu javnog izvršitelja da proda nekretnine koje su vlasnici kupili od Dušana J., ali i natovarili sebi krupnu nevolju na vrat, jer nisu uknjižili pravo svojine.
Pošto se u naredbi o sprovođenju istrage, navodno, spominju, oni koji se terete su ovu prevaru počinili tako što su najpre doveli u zabludu javne beležnike da overe ugovore o zajmu s neistinitom sadržinom, koje su međusobno zaključili Dušan J. kao zajmoprimac i N. D. kao zajmodavac.
Navodno, izvršena je pozajmica novca, u kojima je navedeno sedam stanova kao vlasništvo Dušana J. kako bi imali status sredstava obezbeđenja vraćanja duga. Oni su, kao je rekao Ratić, u založnoj izjavi naveli i da stanovi nisu u svojini trećih lica, iako je ih je Dušan J., kao investitor prodao, još pre deset godina. Na osnovu toga na stanove je upisano založno pravo, odnosno hipoteka. Nakon navodnog isteka roka vraćanja zajma, osumnjičeni poverilac je preko javnog izvršitelja Živana M. pokrenuo postupak javne prodaje navedenih sedam stanova čija je ukupna vrednost preko 23.000.000 dinara. Uprkos svemu tome, veće sudija odbacilo je prigovor Ratićevih i zahtev za odlaganje, čime je omogućen nastavak prodaje. Kako predočava Tomislav Ratić, osnov za to je bio što nije nesporno dokazano njihovo pravo na stan.
„Svestan sam da smo mi pogrešili kada nismo upisali vlasništvo nad stanom, ali postoji kupoprodajni ugovor, kao i dokazi o plaćenim porezima i računima. U zakonu lepo piše da se pravo svojine stiče upisom u javnu knjigu i na drugi odgovarajući način. Vrhovni kasacioni sud već je doneo nekoliko odluka u takvim sporovima gde se priznaje kupoprodajni ugovor zaključen pre upisa u zemljišne knjige“, objašnjava Ratić i dodaje da je on uveren da bi se, kada bi stvar stigla do Vrhovnog kasacionog suda, spor bi se rešio u njihovu korist.
Ipak, porodica Ratić gubi bitku s vremenom, obzirom na to da je licitacija zakazana za 12. februar, a naredno ročište za 1. mart. Kako navodi Ratić, ovo se dešava jer je poverilac uložio prigovor na odlaganje prodaje, a oni nisu, jer nisu verovali da će do toga doći, s obzirom na to da je i izvršitelj upoznat sa istragom protiv Dušana J. Takođe porodici Erdeljan, iz istog objekta, o kojoj smo smo svojevremeno pisali, a čiji stan se nalazi na istoj založnoj izjavi kao i stan Ratićevih, izvršenje je odloženo, jer je njihov advokat uložio prigovor “za svaki slučaj”. Ipak, još uvek se čeka konačan ishod parnica kao i rešenje istrage protiv Dušana J. i poverioca. Ratić navodi da će, ako ne dođe do do odlaganja, na izvršenje doći s komšijama, porodicom i s drugim prevarenim vlasnicima stanova.
Zapravo, nije isključeno da postoji više zgrada i nekoliko vlasnika stanova koji su u sličnoj situaciji. Oni su se tokom prošle godine okupili i shvatili da je tridesetak porodica na sličan način obmanuto od strane istog investitora i tada su se dogovorili da će se međusobno podržavati. Ratiće će podržati i Združena akcija “Krov nad glavom Novi Sad”, koja je zbog ovakvih slučajeva situacije sa ovim investitorom i osnovana. Inače, investitor Dušan J . i poverilac N. D. osumnjičeni su krajem prošle godine da su počinili krivično delo delo prevare, o čemu smo pisali. Za overu više založnih izjava i stavljanje sedam stanova pod hipoteku, saznalo se tek kada je jedan od stanova u Ulici Branka Bajića dospeo na izvršenje.
S. H. D.