Иницијатива 12 невладиних организација за истрагу о бакљама на зградама
БЕОГРАД: Група од 12 невладиних организација затражила је од Заститника грађана да покрене контролу законитости и правилности рада МУП у вези са поступањем полиције по пријавама грађана за окупљање група грађана по стамбеним зградама који пале бакље и друга пиротехничцка средства у вечерњим сатима.
Такође, траже да се испита законитост у вези са додељивањем дозвола за кретање у време забране кретања.
У саопштењу наводе да су у медијима и на друштвеним мрежама објављени снимци паљења широм Београда и у другим градовима по Србији, а да је у једном таквом случају у Нишу интервенисала ватрогасна служба због опасности од избијања пожара.
Кажу да су на друштвеним мрежама објављене и тврдње грађана који су звали полицију да пријаве те случајеве, а да им је полиција изјављивала да није надлежна и да их је упућивала на локалну комуналну полицију.
У другим случајевима, како наводе, пренето је да је полиција излазила на место догађаја, али да ништа није предузела, јер је утврдила да грађани који су активирали пиротехничка средства са стамбених зграда и палили бакље имају дозволе за кретање за време ванредног стања.
Невладине организације траже од Заштитника грађана да утврди којим грађанима и из којих разлога МУП даје дозволе за кретање у време забране кретања и да ли је и из којих разлога МУП одбио да реагује на позиве грађана који су пријављивали прекршаје.
Подносиоци иницијативе су: Београдски центар за људска права, Београдски центар за безбедносну политику, А11 - Иницијатива за економска и социјална права, Центар за правосудна истраживања - ЦЕПРИС, Грађанске иницијативе, Комитет правника за људска права - YUCOM, Хелсиншки одбор за људска права, Policy центар, Иницијатива младих за људска права, Одбор за људска права Ниш, Одбор за људска права Неготин и Одбор за људска права Ваљево.