heavy intensity rain
12°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Група „Паук” ослобођена оптужбе за шпијунажу

29.03.2018. 23:04 23:08
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

Апелациони суд у Београду потврдио је пресуду београдског Вишег суда којом су наводни припадници такозване групе Паук, Југослав Петрушић, Милорад Пелемиш, Слободан Орашанин, Бранко Влачо и Раде Петровић ослобођени оптужби за шпијунажу у току 1999. године. 

Другостепеном пресудом стављена је тачка на процес покренут пре 19 година и решен је правноснажно један од најстаријих кривичних предмета.

У званичној информацији о другостепеној пресуди наведено је и да су, због наступања апсолутне застарелости, правноснажно одбијене оптужбе у односу на Пелемиша за кривично дело недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних материја, а према Орашанину за кривично дело неовлашћеног држања ватреног оружја.

Апелациони суд наводи да је жалба Вишег јавног тужилаштва у Београду одбијена као неоснована. Жалбом Тужилаштва, како се оцењује, није доведена у питање правилност закључка првостепеног суда да нема доказа да су окривљени извршили кривично дело шпијунаже па је правилно првостепени суд окривљене ослободио оптужбе да су извршили то кривично дело.

Оптужбе, које по ставу суда Тужилаштво није успело да докаже, теретиле су Петрушића, Пелемиша, Орашанина, Влача и Петровића да су током 1999. године, у Београду, за време ратног стања, ступили у француску обавештајну службу.

Тужилаштво је сумњичило Петрушића да је, „као припадник француске обавештајне службе, крајем марта 1999. допутовао из иностранства да би деловао на територији СРЈ, а да су се остали окривљени, који су знали за ту чињеницу, почетком априла ставили под његову команду, за новац, а потом се сва петорица средином априла као добровољци укључили у састав једнице Војске Југославије”.

За те наводе оптужнице „није изведен ниједан доказ који би их потврдио”, утврђено је пресудом Вишег суда у Београду, која је сада правноснажна. 

„По налажењу Апелационог суда, првостепени суд је, између осталог, правилно утврдио да су окривљени након регрутовања од надлежног органа Војске Југославије били припадници Војске Југославије, те да су по одлуци надлежних органа Војске били упућени на територију Косова и Метохије. У прилог свом правилном закључку првостепени суд наводи нарочито исказе припадника служби војне и цивилне безбедности”, истиче Апелациони суд у образложењу своје одлуке.

Такође се указује на то да је у поступку утврђено да је Петрушић у периоду ратног стања био мајор Војске Југославије.

Осим тога, како се образлаже, чињеницу да је окривљени Петрушић имао држављанство Србије и Француске не спори ни оптужба, као ни чињеницу да је Петрушић знатно раније у односу на инкриминисани период ступио у француску обавештајну службу, о чему говори велики број сведока, и сам окривљени, као и да је он, као припадник те службе, упознао безбедносне службе СРЈ, како војне, тако и цивилне, с том чињеницом још средином деведесетих година. 

По оцени Апелационог суда, окривљени Петрушић није ступио у француску обавештајну службу за време ратног стања, што представља квалификаторну околност, нити је та служба страна за лице које је француски држављанин, наведено је у информацији Апелационог суда о другостепеној пресуди.

Процес је покренут 1999. године, а тадашњи секретар за информисање Горан Матић саопштио је поводом хапшења Петрушића и осталих, да је реч о припадницима шпијунско-терористичке групе „Паук” који се сумњиче за више кривичних дела, међу којима и је планирање атентата на тадашњег председника Југославије Слободана Милошевића.

У оптужници која је касније подигнута нису се, међутим, нашли наводи о „планирању атентата” на Милошевића.

Ј. Јаковљевић

За две оптужбе се и даље суди

У финалу првостепеног суђења, средином прошле године, одлуком суда је у засебан поступак раздвојен део оптужнице: тачка с оптужбама за наводно убиство двојице Албанаца на Космету 1999. године, и друга, за кривично дело изнуде. Непресуђеним делом поступка, који се наставља пред Вишим судом у Београду, обухваћени су окривљени Петрушић, Влачо, Пелемиш и Петровић.

Пише:
Пошаљите коментар