Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Будите опрезни: Фалш пиће и дуван могу бити опасни

18.04.2017. 09:43 10:03
Пише:
Фото: pixabay.com

И ове године у јужној Бачкој је настављен тренд нелегалног промета акцизне робе, пре свега дувана и алкохолних пића, а новосадска полиција  је у прва три месеца ове године поднела десетак кривичних пријава против укупно 14 особа од којих су неки били и притворени.

У последње време доста је у тим работама заступљен „Рубинов” вињак као и пелинковац „горки“, код којих се се фалсификују и амбалажа и течност, етикете, налепнице, акцизне маркице... Стога се вештачења заплењене робе редовно обављају и у Заводу за израду новчаница и у лабораторијама.           

Шверцерима је омиљен резани дуван који стиже из Мачве и Срема у количинама од 200 до 500 килограма, а пакују га у кесице од по сто или више грама. Он долази углавном алтернативним правцима, сеоским путевима – често на подручју Сусека и Беочина. 

Обично испред товара у колима иде извидница која пази да транспорт не набаса на полицијску патролу и о томе обавештва телефоном компањоне задужене за превоз робе. Беспарица и неприступачне малопродајне цене у радњама могли би пре свега бити разлози за куповину шверцоване робе, али за нелегалну производњу, односно продају те робе, примамљива је зарада. Набавна цена килограма осушеног дувана је између три и четири евра, а продајна је обично више од три пута већа. Продају га неретко по пијацама или у близини њих, често испод тезги, али пошто су опрезни, већ познатим купцима, након договора телефоном. 

Људи који су се одлучили за такав вид зараде ризикују да буду окривљени и осуђени за више кривичних дела недозвољене производње, недозвољене трговине, као и за дела из Закона о пореком поступку, недозвољеног промета акцизних производа и недозвољеног складиштења акцизних производа.

Маркице с „унучића” пребацујуна литарске боце

Наш саговорник објашњава да се уз алкохолна пића неретко заплене и кантице с вештачким бојама, оригиналне коришћене и нове флаше, штампане етикете које су на први поглед исте или бар сличне.– Човек мора добро загледати да би уочио да је реч фалсификату, некад се по чепу примети да није добро затворен – наводи Јањић.У недавној заплени, једна количина није имала акцизне маркице преко чепа, а друга је имала фалсификоване, неке су узете с већ употребљених пића, а стављају и с мање амбалаже, „унучића“, на већу.

"Иако ти кријумчари најчешће нису познати полицији по другим кривичним делима,мада међу њима има повратника у тим забрањеним активностима, морам нагласити да се ту често ради о трострукој штети. Прва се односи на буџет државе јер се не уплаћују порези-акцизе, оштећен је и сам купац јер су на тај начин мања издвајања за просвету, здравство, културу и остало, али оштећени су и легални продавци, који плаћају порезе, доприносе, акцизе, који нису конкурентни у односу на ове који раде на црно и то не плаћају. Практично сви су оштећени ",   каже за „Дневник“ шеф групе у Одсеку за сузбијање приврденог криминала новосадске Полицијске управе Александар Јањић.

По његовим речима, питање шврецоване робе, неплаћања пореза и доприноса, нелегалног увоза је заправо све једно питање, али се уз то мора  нагласити као веома важан и здравствени аспекат, посебно код шверцованог дувана и лажних алкохолних пића.

"Најчешће је заплењени дуван чуван у нехигијенским условима, по неким сумњивим шупама, уз присуство бактерија и пестицида, а забележено је и да га боје разним хемикалијама да би добио лепу златножуту боју. Исто тако, питање је колико састојци алкохолних пића које смо открили у нашим акцијама одговарају стандрадима. Грађани би свакако требало да размисле о томе колико се исплати угрозити здравље због неке уштеде ",  каже Јањић.

По његовим речима, осумњичени се, кад буду откривени, углавном ваде на то да су тек почели те активности, а да морају од нечег преживети или да нешто битно нису знали у вези с таквим пословањем те да су из незнања ушли у сукоб са законом. "Углавном се понашају као деца ухваћена у преступу", објашњава он. 

Лажна  алкохолна пића дистрибуирају се на пијацама, по кафанама, а по неким сазнањима, преко кријумчара из Новог Пазара прослеђују се и на Космет. На крају, можда би грађани требало да се запитају зашто неко нешто нуди упола јефтиније од уобичајене цене по радњама те да веома обазриво купују тако „повољну“ робу. 

М. Вујачић

Пише:
Пошаљите коментар