overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ево које КАЗНЕ судови изричу починиоцима МОНСТРУОЗНИХ ЗЛОЧИНА

19.06.2023. 08:54 09:03
Пише:

Судови у Србији су у седмици иза нас двојицу окривљених осудили на казну доживотног затвора. Најпре је Виши суд у Нишу у уторак неправоснажном пресудом осудио Горана Џонића на казну доживотног затвора због убиства трочлане породице Ђокић из Алексинца крајем септембра 2021. године. Ово је првостепена пресуда на коју странке у поступку имају право жалбе.

У петак је Апелациони суд у Београду на свом сајту саопштио да је Бранислав Муратагић (44) из Београда правоснажно осуђен на доживотни затвор, након што је Апелациони суд преиначио првостепену пресуду Вишег суда којом је био осуђен на 20 година робије због пљачке и убиства власника мењачнице Драгана Пантелића (55) у Земуну.

Пантелић је, подсетимо, убијен у козметичком локалу поред своје мењачнице "Мапс" у Улици 22. октобра, 17. децембра 2019. године. Муратагић му је испалио пет метака у леђа и отео му 50.000 евра у разним валутама.

Муратагић је осми затвореник који је осуђен на доживотну родбију од 2019. године, када је изменама и допунама Кривичног законика уведена ова казна.


Времешном силоватељу из Новог Сада казна преиначена

Пресудом Вишег суда у Новом Саду од 20. октобра 2022. године  М. Ј. (85) оглашен је кривим због кривичног дела силовање и осуђен је на казну доживотног затвора. Истом пресудом, малолетном оштећеном је досуђена накнада нематеријалне штете за претрпљен страх и нанете душевне болове у износу од 500.000 динара.

Против првостепене пресуде жалбу је изјавио бранилац окривљеног. Апелациони суд у Новом Саду је након одржане седнице већа 20. марта 2023. године донео пресуду којом се жалба делимично усваја, само у делу одлуке о казни, те је преиначио пресуду Вишег суда у Новом Саду и окривљеног осудио на казну затвора у трајању од 20 година, у коју се урачунава време проведено у притвору.


Први који је осуђен на доживотну казну затвора у Србији је, сада покојни, Нинослав Јовановић, познатији као ­Мал~ански б­ер­берин. Он је 5. јануара 2021. осуђен због силовања девојчице од 12 година. Девојчицу из Сувог Дола отео је 20. децембра 2019. године на путу до школе, а она је пронађена након десетодневне потраге, у којој је учествовало више стотина полицајаца, ватрогасаца и добровољаца.

Током отмице, девојчица је претрпјела ужасно злостављање и након проналаска у селу Пасјача, била је хоспитализирана у нишком Клиничком центру.

Друга особа којој је пресуђено на доживотну робију је Дејан Дабовић из Херцег Новог, који је у децембру 2019. године брутално убио девојку Душанку Јоцовић у Новом Саду.

Он је правноснажно осуђен за тешко убиство из безобзирне освете бивше девојке у Новом Саду, након што је с њим раскинула дугогодишњу емотивну везу и за разбојништво у кладионици које је било дан пре убиства.

Дабовић је у Новом Саду, на новосадској Грбавици, 26. децембра 2019. године убио своју бившу девојку Душанку Јоцовић. Избо је ножем пред зградом у којој је живела у Улици Алексе Шантића. Девојка је преминула на путу до Ургентног центра, док је окривљени за убиство ухапшен неколико сати касније. На доживотни затвор осуђен је 2021. године

Трећу је добио Радомир Благојевић из Сурчина који је у јулу 2020. запалио живу жену Зорицу Калинић, због чега је преминула, а судило му се и за силовање. Месец дана пре тога претукао је и силовао још једну жену.


Примена од 1. децембра 2019.

У Југославији, као и у Србији, раније није постојала доживотна казна затвора.

Првог децембра 2019. године, ступио је на снагу Закон о изменама и допунама Кривичног законика којим су уведене значајне промене у наше кривично законодавство. Једна од најзначајних промена која је уведена јесте и казна доживотног затвораУ савременом свету се сматра другом најстрожијом кривичноправном санкцијом и то одмах након смртне казне, односно најстрожијом кривичном санкцијом у оним земљама које су смртну казну укинуле, попут Србије која је то урадила 2002. године


Дејан Павловић из Врања осуђен је 10­. маја­ о­ве год­ине неправосна­жно на­ дожив­от­ну робиј­у з­бог свирепо­г у­биства­ с­упруг­е  Снежане Павловић у марту прошле године.

Дејан је 23. марта прошле године с умишљајем убио супругу Снежану кухињским ножем, коју је prеthodno злостављао, а на терет му се стављају још два кривична дела насиље у породици које је учинио над својом, тада малолетном и пунолетном ћерком. Девојке су те кобне вечери покушале да одбране мајку.

Ухапшен је због покушаја убиства, али како је жена од последица повреда преминула у болници, на терет му је стављено тешко убиство. Снежана је преминула од повреда које јој је ножем дугим 20 центиметара нанео супруг пред најмлађом ћерком која има само 12 година и која је покушала да је одбрани.

Viryinеl Ј. (37) осуђен је 16. септембра прошле године на доживотни затвор због убиства жене Р. К. (87) у Пожаревцу, коју је потврдио Апелациони суд у Крагујевцу.

Он је у ноћи између 4. и 5. јануара претпрошле године провалио у кућу жене у селу Речица и затекао је како лежи на кревету. Претио јој је да ће да је убије ножем за клање свиња ако не буде дозволила да има однос са њом. Окренуо је баку на стомак, али се она све време бранила упркос томе што ју је тукао из све снаге.Када је видео да неће успети у својој намери да силује жену, он ју је ножем избо, а потом јој пререзао врат.

Како има српско и румунско држављанство, намеравао је да побегне у Румунију, али је ухапшен 20 сати након злочина у околини Вршца.

М. Бозокин

Пише:
Пошаљите коментар