light snow
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дарку Шарићу девет година за прање пара

31.07.2020. 12:10 13:26
Пише:
Фото: FoNet

БЕОГРАД: Специјални суд у Београду прогласио је кривим Дарка Шарића јер је са сарадницима у Србији "опрао" више од 20 милиона евра прљавог новца, за који се верује да је стечен кријумчарењем кокаина.

У току је читање изреке првостепене пресуде, након чега ће суд објавити казне на које осуђује оптужене и дати образложење за своју одлуку.



Поред Шарића у овом случају оптужено је још 16 окривљених.



У завршњим речима на суђењу тужилаштво је предложило суду да Шарића и остале осуди на максималне затворске казне за кривична дела за која се терете, док су Шарић и остали оптужени тражили ослобађање од оптужби.



За кривично дело прање пара за које се Шарић и остали терете запрећена је казна до 12 година затвора. За удруживање у криминалну групу до пет година.

Шарићу на терет и трошкови, плус одузета прљава имовина

Специјални суд у Београду осудио је данас на јединствену казну од девет година затвора година Дарка Шарића као организатора криминалне групе која је "опрала" више од 20 милиона евра прљавог новца, за који се верује да је стечен кријумчарењем кокаина.



Његови сарадници осуђени су на казне од две до седам година затвора, једна оптужена је ослобођена од оптужби, док је против двојице оптужба одбијена.



Небојша Јестровић осуђен је на пет година затвора, некадашњи Шарићев адвокат Радован Штрбац на седам година затвора, док су на по четири године осуђени су Предраг Милосављевић, Зоран Ћопић, Маринко Вучетић, Бојан Станојковић и Бобан Стоиљковић.



На по три године затвора осуђени су Аргуш Ердинић и Марко Дабовић, а по две године су добили Горан Богдановић и Стевица Костић.



Супруга адвоката Штрпца, Дубравка Штрбац ослобођена је од оптужби, као и Немања Крстајић, док је против Небојше Спасића и Душана Ковачевића суд одбио оптужбу.



Против оптуженог Андрије Крловића 8. јула је раздвојен поступак због болести.



Шарићу је за прање новца изречена казна од седам година, а за подстрекавање других на прање новца четири године затвора, а као јединствену казну суд му је изрекао девет година.



Проглашен је кривим јер је прљав новац криминалне групе од шверца кокаина инвестирао у легалне токове, навео је поред осталог судија Синиша Петровићи, напомињући да је све рађено по prеthodnom договору и са знањем Шарића.



Шарић није присуствовао изрицању пресуде, по сопственој жељи да не буде привођен из Окружног затвора у Београду, где се налази у притвору од марта 2014. године, када се предао спрским власнима након вишегодишњег бекства.



Ово је првостепена пресуда на коју и тужилаштво за организовани криминал и одбрана имају право жалбе Апелационом суду у Београду.



Пресуда је донета већином гласова трочланог судског већа.



Суд је такође наложио пресудом одузимање имовине прибављене кривичним делом и то: привредно друштво „Млади борац“ Сонта, “Јединство“ Гајдобра, „Митросрем“ Сремска Митровица, УТП „Путник“ ад Нови Сад, ХТДП „Војводина“ Нови Сад, „Братство“ Прешево, „Данзо инвест“, имовина „АМЦ Звезда“ из Панцева-конкретно магацински простор у улици Стевана Шупљикца број 88 и право коришћења пратеће катастарске парцеле број 1976/4 КО Панцево и три стамбена објекта у Београду, на углу Јухорске и Дантеове улице, на катастарским парцелама број 1415/3 и 1330/4, уписаним у пописном листу број 6806 КО Београд 2.



Окривљени су такође обавезани да надокнаде трошкове кривичног поступка, под претњом принудног извршења, а одлука о висини трошкова кривичног поступка ће бити донета у форми посебног решења када се прибаве тачни и прецизни подаци о њиховој висини, саопштио је суд након изрицања пресуде.



У саопштењу се даље наводи да се сви осуђени обавезују да на име паушала плате суду износ од по 50.000 динара у року од 15 дана од дана правноснажности пресуде, под претњом принудног извршења.



У односу на окривљене према којима је оптужба одбијена и који су ослобођени од оптужбе, трошкови кривичног поступка падају на терет буџетских средстава суда, наводи суд.



Подсећа да се у овом поступку оптужени терете за догађаје који су се одиграли у току 2008, 2009. и 2010.године.



Прљав новац криминалне групе, коју је 2008. године оформио окривљени Дарко Шариц са више других лица, а која се бавила кријумчарењем кокаина дрога, уводили су у легалне новчане токове и прикривали његово незаконито порекло.



То су, како сматра суд, радили тако што су наведеном периоду вршили конверзију и пренос имовине, инвестирајући прљав новац у куповину, узимање под закуп и преузимање појединих предузећа, пољопривредног земљишта и других непокретности на територији Србије, као и финансирањем пословања тако купљених и преузетих предузећа, а све у циљу превођења прљавог новца у легалне токове и прикривање његовог незаконитог порекла и стварног власништва.



У овом процесу суд је поступао по више оптужница Тужилаштва за организовани криминал које су сукцесивно, у различитим временским размацима, достављане суду и то тако да је последња од њих достављена 21. фебруара 2014. године.



За кривично дело прање пара за које се Шарић и остали терете запрећена је казна до 12 година затвора. За удруживање у криминалну групу до пет година.



Шарић је у другом поступку због организовања групе за кријумчарење кокаина, у децембру 2018. године осуђен на 15 година затвора и сада се чека одлука Апелационог суда по жалбама у том случају.



Тужилаштво тврди да су Шарић и остали "опрали" око 22 милиона евра, зарађених кријумчарењем кокаина, а оптужени су то негирали.



Према наводима оптужнице за прање пара, новац од продаје кокаина који је набављан у земљама Јужне Америке пребациван је у Србију преко офшор компанија и уплаћиван на рачуне домаћих предузећа и појединих банака.



Ова средства коришћена су за приватизацију друштвених предузећа, али и куповину некретнина и земљишта.



Новац је, између осталог, улаган и у новосадски хотел "Путник", "Митросрем" из Сремске Митровице, "Палић" из Суботице, бројне некретнине на Златибору. Оптужени се, међутим, бране да су инвестирали у предузећа и земљишта, али и да је реч о легално зарађеном новцу.



Шарић се, након вишегодишњег бекства, 18. марта 2014. године предао српским властима, након чега је ухапшен и од тада се налази у притвору.

Пише:
Пошаљите коментар
Тужилац тражи максималну казну, а Шарић ослобађање

Тужилац тражи максималну казну, а Шарић ослобађање

15.07.2020. 15:32 15:34