broken clouds
19°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Чистачи злочина за 15 минута обришу трагове, али и подмећу лажне

30.10.2017. 10:14 10:19
Пише:
Извор: Илустрација

Чистачи злочина је све траженија професија о којој се у Србији мало прича, посао који је неопходан у државним структурама, али и у криминалним групама.

Они су прва особа иза убице, експерти који у случајевима ликвидација и великих пљачки, на терену делују у року од петнаестак минута, односно до доласка полиције. Према досадашњој пракси, никада ниједан „чистач злочина” није откривен.

Према речима бившег оперативца некадашње (савезне) Државне безбедности Божидара Спасића, свака озбиљна криминална група има у оквиру свог деловања чистача злочина. Он је задужен за уклањање трагова, то су најчешће хемијски послови, чишћење или прање. Посебно се тражи да буде педантан, да му свака ствар буде на свом месту.

- Чистач злочина ради по одређеном моделу, по ком се ти трагови дефинитивно уништавају, или пак, ради тако да окрене трагове у другом смеру - каже Спасић за “Дневник”.

Према речима Спасића, први корак након убиства је чишћење починиоица: са убице се скине сва одећа, од косе до чарапа, све то се стави у велике најлон кесе, које се најчешће спаљују на ђубриштима. Други задатак је прање извршиоца, чишћење трагова барута или крви (ако је то рађено пиштољем или ножем).

Трагови се након убиства најпре оперу водом. Потом чистач узме две-три боце људске мокраће, јер ништа не чисти боље од ње крв са тела (Божидар Спасић)

- Трагови се након убиства најпре оперу водом. Потом чистач узме две-три боце људске мокраће, јер ништа не чисти боље од ње крв са тела. Након тога се опет тело пере топлом водом и шампонима.Посебно се води рачуна да никакав траг или кап крви не остане на глави починиоца, па се и то мокраћом чисти. То су методе за које знају и стране службе, знају наша полиција и војска, али оно што је занимљиво, јесте да то знају и чистачи, и обично су људи који чисте трагове убиства, људи који су некада радили у државним службама - наводи Спасић.

Након чишћења извршиоца, чисти се и место злочина:

- Скупља се било какав траг који је остао, ако је злочин вршен напољу, онда се прекоповања и земља. Ако је злочин почињен унутра, онда се све чисти неким абразивним средством. Уколико је у злочину коришћен и аутомобил,  основна делатност „чистача” је да спали аутомобил којим је извршилац дошао на место злочина, или у коме је извршен злочин. Чувена узречица „нађен је спаљен ауто„, е то је посао чистача злочина. Он обично користи мешавину уља и бензина, којом запали унутрашњост аутомобила, што је чистачу и најважније. Ако погледате слике с места злочина, видите аутомобил који не изгори цео, већ само ентеријер, који би спољашњом истрагом могао да открије трагове убице - наводи бивши оперативац.


За чишћење наплате и 30.000 евра

Делују брзо и ефикасно, а за обављен посао су плаћени у хиљадама евра. Њихов задатак је да очисте извршиоца и место злочина од било каквих доказа, у питању су најчешће бивши полицијски оперативци који су тај посао обављали годинама у државним службама.

Свој посао „дебело” наплаћују, паушално или на проценат, али не улазе у посао испод 10 - 15. 000 евра, за убиство наплаћују трећину од онога колико кошта. Ако је убиство плаћено 100. 000 евра, ангажовање чистача кошта око 30. 000 евра и то мора бити особа од поверења.


Након што одради посао, чистач се ослобађа одеће и материјала с којима је радио - рукавица, навлака за ципеле, маски за лице. Исто као и убица. Спасић оцењује да и обични људи могу научити да чисти трагове злочина, јер је на интернету мношво информација о томе како да се очисте трагови, уклоне барутне честице или да се уклони крв. Чистач често уз себе има кесицу са туђим ДНК, које остави на лице места, па полиција са истрагом оде у сасвим другом правцу.

- Државне службе имају своје чистаче, али неретко и позајмљују те људе из подземља, што раде и америчке и руске службе. О овоме нико не говори, посао је за генија, и наш познати сликар је био „чистач злочина” кога су ангажовале и немачке службе. Јаке криминалне групе позајмиљују чистаче из других градова или држава, међусобно се добро познају. На пример банда “Пинк пантер” је увек уз себе имала чистача, они чак нису хтели да раде без њега, због тога им нико није могао ништа - предочава Божидар Спасић.

М. Бозокин

Аутор:
Пошаљите коментар