Бившем директору Путева Србије правоснажно пет година затвора
БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду правоснажно је осудио на јединствену казну од пет година затвора некадашњег директора ЈП "Путева Србије" Бранка Јоцића за примање мита и злоупотребу службеног положаја током 2006. и 2007 године у вези са санацијом клизишта.
Овом одлуком потврђен је део првостепене пресуде којом је у мају 2019. године осуђен Јоцић, као и још двојица привредника из предузећа "Ротијер", Драган Павловић и Милан Јосиповић, на затворске казне од пет,, односно три године затвора због кривичног дела злоупотреба положаја одговорног лица.
Део пресуде којом је Предраг Тодосић био је осуђен на две године затвора, Апелациони суд је укинуо, јер сматра да је у том делу пресудом прекорачена оптужба, па је наложио да му се суђење понови, објављено је данас на сајту Апелационог суда.
Потврђеном пресудом Јоцићу, такође је изречена мера забране вршења позива, делатности и дужности везаних за располагање, коришћење, управљање или руковођење туђом имовином или чување те имовине у трајању од три године.
Мера ће се применити након правноснажности пресуде, с тим што се време проведено у затвору не урачунава у време трајања ове мере.
Око 14 месеци колико је Јоцић провео у притвору, урачунава му се у затворску казну, као и осталим осуђенима у овом случају.
Такође, против Јоцићеве мајке, Радмиле Јоцић, оптужница је раније одбачена јер је трајно неурачунљива, али јој је суд одузео стан површине 63 метра квадратна у улици Пашићевој број 5/4, у Лозници.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је ради остваривања имовинско правног захтева, поводом овог случаја, упућено на парницу.
Јоцић је проглашен кривим по више тачака оптужнице.
У образложењеу пресуде Апелационог суда се, између осталог, наводи да је првостепени суд правилно закључио да између службене радње коју је предузео Јоцић и примљеног поклона за његову мајку, који је плаћен са рачуна привредног друштва “Ротијер”, постоји узрочно-последична веза, те да је Јоцић знао да парафирањем уговора ствара привид да ће јавно предузеће чији је био генерални директор, наводно управљати пројектима.
Што се тице кривичног дела које се односи на локацију Лозница и Крупањ, Апелациони суд наводи да је првостепени суд исправно закључио да је Јоцић крив, имајући у виду да је "животно и логично да је исти као генерални директор ЈП ''Путеви Србије'' и лице са стеченим високим образовањем имао јасна сазнања да уговори које парафира садрже недостатке који онемогућавају било какву техничку имплеметацију пројеката који се у њима помињу, односно знао је које је лице овлашћено за израду техничке документације".
Према виђењу Апелационог суда Јоцић, Павловић и Јосиповић су предузимали радње које нису биле у складу са тада важећим законским и подзаконским актима.
Они су како се даље наводи у одлуци, имали веома неформалан и произвољан приступ, који се испољавао парафирањем уговора који нису заведени, извођењем радова који не представљају санацију клизишта, невођењем грађевинског дневника на градилиштима на којима су изводени радови.
Такође, грађевински дневник није оверен прописаним печатом одговорног изводача радова, јер одговорни изводач радова није ни био одређен, сходно Закону о планирању изградњи, па нису свакодневно ни уношени наводи које је то лице било овлашћено да уноси у грађевински дневник.
Суд је у односу на Павловића правоснажно одбио оптужбу да је извршио кривично дело давање мита.
Раније је на захтев тужилаштва, суд одлучио да се Јоцићу и члановима његове породице привремено одузме седам некретнина у Србији и Црној Гори, као и 12 ручних сатова јер постоји сумња да су стечени нелегалним путем. Након осуђењује правоснажне пресуде, сада би требало да буде покренут поступак за трајно одузимање поменутеимовине.
Јоцић и још 15 оптужених имају још један поступак који се води пред Специјалним судом по другој оптужници за злоупотребе у предузећу "Путеви Србије".