БЕЗБЕДЊАЦИ ОТКРИВАЈУ У Србији постоји стотинак група вахабита С ОКО ХИЉАДУ ЧЛАНОВА
БЕОГРАД: Директор Академије за националну безбедност Драган Симеуновић изјавио је да је, када је реч о екстремистичким групама, у нашој земљи претежно реч о присталицама верског екстремизма, односно правца међу фундаменталистичким интерпретацијама ислама који се означава као вахабизам, додајући да у нашој земљи има стотинак група и групица вахабита, а укупан број чланова не прелази хиљаду.
Он је у интервјуу за данашњу Политику рекао да се обично мисли да су они претежно концентрисани у Рашко-полимској области, али да их има и у Београду, Краљеву, Новом Саду и другим местима широм Србије.
Коментаришући то што је верски конвертит Милош (Салахудин) Жујовић хладним оружјем, односно самострелом, напао жандарма Милоша Јевремовића испред Амбасаде Израела у Београду, он је рекао да је најновији тренд у исламистичком тероризму да се користе сва средства ради убијања, како они кажу неверника, као што су аутомобили, камиони, кућни алат, попут чекића или секире, па и оружје намењено спорту и забави, попут самострела.
Оценио је да се на тај начин међу становништвом шири страх од увећања могућности за извођење насилних аката и додао да је битан разлог за то и чињеница да су многе државе у циљу што успешније борбе против тероризма пооштриле казне за незакониту производњу и поседовање оружја и експлозивних направа, због чега је терористима све теже да набаве ватрено оружје и експлозив.
"На законодавцима је да мерама обухвате и поседовање оних спортских реквизита који се могу злоупотребити за напад", навео је он.
Говорећи о томе који су најчешћи мотиви да особе конвертирају као што је било у случају нападача у Београду, Симеуновић је истакао да је прелазак из једне вере у другу право сваког човека на слободу избора, али да када се ради о преласку у следбенике милитантног исламизма, постоје неке специфичности.
"Реч је најчешће о људима који су незадовољни собом и својим животом и који за своје неуспехе искључиво траже кривце у другима, па и у држави и цркви којој припадају. Немогућност да остваре личне циљеве замењују борбом за велике циљеве‚ дајући притом себи у својој глави најзад важну улогу", рекао је он.
Истакао је да се ради углавном о младим, незрелим људима, а у мањем броју и о особама средње доби које су решиле да направе велики заокрет у свом животу, од чега очекују и велико добро по себе.
Симеуновић је нагласио да је веома погрешно гледати у свим муслиманима потенцијалне екстремисте.
"Од милијарду и по муслимана, колико их има на свету, огроман проценат чине мирољубиви, ненасилни људи, баш као кад је реч и о припадницима других великих религија. Зато се не треба понашати фобично и упирати прстом на ислам као извор опасности. Међутим, када је реч о неким милитантним интерпретацијама ислама, као што је вахабизам, мора се бити опрезан јер је чињеница да велики број међу верским екстремистима чине управо вахабити", рекао је он.