Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„Амбер алерт" систем омогућиће бржи налазак отете деце

30.09.2019. 14:48 14:49
Пише:
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

БЕОГРАД: Фондација "Тијана Јурић" покренула је иницијативу за увођење "Амбер алерт" система за обавештавање јавности у случају несталог детета, који је већ дао добре резултате у неким земљама, и омогућио проналазак деце, кажу представници те фондације.

Реч је о систему упозоравања када постоји реална процена да је нестало дете у животној опасности и представља један од интензивних и јавних механизама потраге, која у пракси резултира проналажењем нестале или отете деце.



Оснивач Фондације "Тијана Јурић", Игор Јурић, истакао је да је врло важно да се одмах крене у потрагу за несталом децом и да је због тога значајно увођење "Амбер алерт система".



Он је навео да је систем настао у САД и да је на пример, у 2017. години активиран 195 пута, а да је резултат тога био да је 193 деце враћено кући.



"Да бисмо што брже пронашли отето дете, а прошле године је нестало 1.594 деце, и до краја године нисмо знали шта се догодило са 11 њих, предложили смо увођење тог система. Одмах по нестанку детета и пријаве полицији, полиција шаље информацију медијима, порталима, мобилним оператерима о нестанку детета, а они ту информацију понављају", каже Јурић за Танјуг.



У европским земаљама, на пример, Белгији тај систем се покрене два или три пута годишње, навео је Јурић.



Јурић је истакао и да је потребна већа укљученост целокупног друштва у решавање овог проблема.



Систем "Амбер алерт" покренут је у Америци после смрти једне девојчице која је отета и убијена, а убица није никад пронађен, а функционише у великом броју земаља како Европе тако и САД.



Јурић је навео и податак да се ако се отето дете не пронађе за 3, 5 сата смртност у том случају је 75 одсто, и да је слуцај његове ћерке Тијане Јурић био баш такав.



"Систем функционише тако да се цела држава укључује кад је дете отето, а постоје одређени критеријуми за то и не покреће се тако нешто сваки дан и у свакој ситуацији већ, на пример, у ситуацијама када је дете болесно, кад је у животној опасности, или му треба лек, када има мање од 14 година ... То су само неки од критеријума који су важни", истакао је Јурић.



Наводи и да би системом руководили обучени људи који би знали да препознају и процене да ли је ситуација алармантна.



Јурић каже да представници фондације очекују разговор са премијерком Аном Брнабић и да се надају подршци за увођење система "Амбер алерт".



"Мислим да ћемо имати подршку државе и важно је да делујемо превентивно, а да не чекамо само да нам се дешавају трагедије па да онда реагујемо", рекао је он.



Каже да је важно да се разговара и са осталим чиниоцима који би учествовали у овом систему, оператерима, медијима...



Истиче да је важно да држава схвати важност једног таквог пројекта, који се показао ефикасним и у другим земљама, а који није скуп.



За његову имплементацију не би требало више од годину дана, додао је Јурић.



Фондација је припремила и спот- причу о отмици девојцице која се завршава срећно захваљујући управо "Амбер алерт" систему, који у трагање за отетим дететом укључује цитаво друштво - и институције и обичне људе, док се у потрагу креће одмах.



Премијерка Ана Брнабић рекла је прошле недеље да је Влада Србије отворена за сарадњу са свим релевантним домаћим и међународним институцијама, као и са цивилним друштвом, како би се безбедност деце у Србији побољшала.



Она је позвала оснивача Фондације "Тијана Јурић", Игора Јурића, да ове седмице разговарају о увођењу "Амбер алерт" система за обавештавање јавности у случају несталог детета.



"Моја порука је да морамо брже да радимо и да се сви укљуцимо, јер као друштво имамо навику да окрећемо главу, да се не мешамо. Хајде да сви заједно радимо да повећамо безбедност деце", рекла је Брнабић.

 

Пише:
Пошаљите коментар