АКВ: Због прекоредног ангажовања по службеној дужности – без посла
Управни одбор Адвокатске коморе Војводине (АКВ) је крајем прошле седмице једногласно донео одлуку да се забрањује прихватање одбране у кривичним поступцима у својству браниоца по службеној дужности и пуномоћника оштећених у случају, а да то ангажовање није учињено позивањем од Кол-центра Адвокатске коморе Србије (АКС).
У пракси ће то значити да, уколико неко буде кршио такву одлуку, чиниће дисциплинску повреду за коју ће бити предвиђена и забрана бављења адвокатуром јер је статутом АКС-а непоступање и неизвршавање одлука органа Коморе предвиђено као тежа повреда.
„То је битно да би адвокатима био равномерно распоређен посао, а посебно се односи на младе колеге које почињу да раде и којима је значајно да не буду прескочени, односно да се поштује списак и да се отклони свака могућност евентуалног протежирања појединих адвоката који не би пружали делотворну одбрану и на тај начин слабили позицију грађана у кривичним поступцима” наводи АКВ.
Председник Комисије Адвокатске коморе Војоводине за казнено право, новосадски адвокат Петар Цветковић јуче је за „Дневник” објаснио да то тело има за циљ праћење прописа и судске праксе из области казненог права, односно актуелна питања из области казненог права, и о томе извештава Управни одбор АКВ-а и чланове.
– Комисија даје препоруке Управном одбору АКВ-а када дође до препознавања законских решења која нису примењива у пракси, или која би у знатној мери отежавала поступања бранилаца у кривичним и прекршајним поступцима и која би с аспекта заштите људских права била неповољна за брањенике – каже Цветковић. – Комисија информише Управни одбор АКВ-а о свим решењима која су садржана у нацртима закона или законима који су усвојени, чија се примена очекује, а који се директно тичу обавеза које имају адвокати.
Подсетимо, у фебруару ове године је почео да ради Кол-центар Адвокатске коморе Србије. Ради се о програмској апликацији у којој се по аутоматизму бележе сви неопходни подаци о позивима и чини се тонски запис о томе. Увођење Кол-центра је битно и за саме грађане јер им се тако на најправичније начин додељују браниоци по службеној дужности. Тај пројекат је подржан од ОЕБС-а.
Протокол о увођењу Кол-центра између Министарства правде, Врховног касационог суда, Републичког јавног тужилаштва (РЈТ) и Адвокатске коморе Србије потписан је прошле године и након тога је донето обавезујуће упуство РЈТ-а и интерно упутство МУП-а.
– Комисија АКВ-а за казнено право је на својој електронској седници 9. септембра ове године анализирала како се спроводи ангажовање бранилаца по службеној дужности путем Кол-центра Адвокатске коморе Србије и дошла до закључка и даље постоје случајеви у којима се то ангажовање обавља мимо Кол-центра, а уочене су још неке неправилности – рекао је за наш лист адвокат Петар Цветковић. – У том смислу упутила је предлог Управном одбору АКВ-а у којем се сугерисало да би за почетак најбоље било да се ред уведе међу самим адвокатима јер, уколико орган поступка не буде имао кога да позива мимо Кол-центра, односно ако они који су прихватали позиве мимо њега престану да се одазивају позивима, успоставићемо потпуни ред и дати пун смисао Кол-центру. Он ће тако служити, не само за постављање браниоца по службеној дужности и пуномоћника оштећених већ ће се, како је најављено, користити и за ангажовање адвоката за пружање бесплатне правне помоћи.
Наш саговорник напомиње да је Управни одбор АКВ-а препознао потребу да се та област уреди тако да адвокати буду у обавези да, када преузимају функције браниоца по службеној дужности или пуномоћника оштећених, то чине искључиво преко Кол-центра.
Иначе, поменута Комисија, заједно с Академијом АКВ-а, организује стручне трибине да би се отварала дискусија и доносили закључци у вези с отвореним правним питањима. Такву једну трибину је организовала прошле године, и била је изузетно посећена, а на њој је било речи о проблемима везаним за трошкове кривичног и прекршајног поступка, где су судије које поступају у предметима и које решавају предмете по жалби, дискутовале и сучељавале мишљења с адвокатима.
М. Вујачић