У Србији привредни раст четири одсто, до краја године успоравање
БЕОГРАД: Привреда у Србији у првој половини године остварила је солидан раст од око четири одсто, али се до краја године ипак може очекивати пад уз даљи раст инфлације, рекао је данас професор Економског факултета Универзитета у Београду Милојко Арсић.
Он је на презентацији 69. броја публикације "Квартални монитор емономских трендова и политика у Србији", који су приредили Економски факултет универзитета у Београду и Фондација за развој економске науке додао да ће инфлација у наредних неколико месеци расти, након чега се очекује пад.
Арсић је на почетку презентације представио основне макроекономске трендове у Србији и истакао да је привреда у Србији у првој половини године остварила солидан раст од четири одсто.
Међутим, упозорио је да се трендови погоршавају, те да се јављају сигнали знатног успоравања раста привреде.
Арсић је казао да се таква ситуација мешовито одразила на тржиште рада - запосленост расте, незапосленост опада, али током године реалне зараде опадају.
"Спољнотрговински и текући биланс су достигли рекордне дефиците у последњих 10 година, док се инфлација убрзава", рекао је професор.
Подсетио је да је Народна банка Србије од априла пооштрила монетарну политику и да се очекује да ће НБС наставити са рестриктивном политиком, док ће фискални дефицит знатно порасти.
Арсић је упозорио да погоршање гополитичке ситуације може негативно да утиче на макроекономске трендове.
Када су у питању привредне активности и краткорочни трендови, професор је оценио да је раст БДП у другом кварталу у Србији солидан.
"Раст БДП у односу на други квартал prеthodnе године је 3,9 одсто, док је у односу на prеthodni квартал раст 1,3 одсто", навео је он.
Истакао је да се сигнали успоравања привреде огледају у паду индустријске производње и грађевинарства, успоравању раста инвестиција и приватне потрошње, паду реалне вредности дохотка...
Закључио је да у случају Србије додатни проблеми у производњи струје и суша додатно успоравају БДП.