Селаковић се састао са чикашким привредницима
ЧИКАГО: Министар спољних послова Србије Никола Селаковић започео је данас посету Чикагу разговором са привредницима тог америчког града.
У организацији "World Бусинес с Ц хицаго", која представља агенцију за развој Чикага, а окупља бројне чикашке фирме, министар Селаковић представио је огромне потенцијале које српска привреда пружа америчким инвеститорима.
Селаковић је први шеф српске дипломатије који је, не само допутовао да прослави Божић са српском дијаспором у Чикагу, већ и први који је разговарао са чикашким привредницима о могућности економске сарадње.
Чикаго, трећи град по величини у САД, према проценама из 2020. године, има БДП у висини од око 770 милијарди долара, чиме је после Њујорка на другом месту у САД.
Град је оцењен са највише уравнотеженом привредом у САД, а због високог степена диверзификације привреде, он је и четврти најважнији пословни центар у свету, показују подаци "Мастер Card Wordlwide".
Селаковић је обишао и компанију "DRW Холдингс“, где је разговарао о финансијском сектору Чикага, а од америчких партнера чуо је колико је цењен српски универзитет.
У разговору са чикашким привредницима, шеф српске дипломатије је истакао да је доласком у тај град почео полако да разуме зашто је толико Срба одлучило да им баш Чикаго буде место за живот, у којем могу сачувати свој идентитет.
Селаковић је навео да је Србија другу годину за радом најбржа растућа економија у Европи, да је прва по привлачењу директних страних инвестиција, као и најстабилнија по питању јавног дуга, и да на то није утицао чак ни ковид.
Подсетио је да је јавни дуг у Србији тренутно 57 одсто БДП-а, и указао да, на пример Француска има јавни дуг од 170, а Италија од 150 одсто.
"То су подаци који показују да Србија добро напредује", подвукао је он.
Рекао је да је кључ успеха био у томе што су предузете бројне реформе, од којих је једна од најважнијих фискална консолидација, али и у образовању увођење информатике у основним школама.
Селаковић је подвукао да Србија има и један од најбољих универзитета у источној Европи.
Такође је навео да има и одличне услове за развој бизниса у многим секторима, посебно у ИТ сектору, и изнео податак да је ИТ индустрија у последњих пет година "порасла" за 27 одсто, и да се тај тренд стално наставља.
Указао је и да су пре осам година немачке компаније у Србији запошљавале око 17.500 радника, а сада је број порастао на 74.000, при чему се последњих пет година отварају развојни центри, што је, каже, знак да инвестирање у Србију није само одрживо и безбедно, већ и да се инвестирани новац враћа.
Селаковић је истакао и да Србија има одличне подстицаје, посебно у пореској политици.
Подсетио је да је Србија на путу у ЕУ, али да још нема велике административне препреке за отварање бизниса са којима се суочавају америчке компаније које желе да улажу у ЕУ.
"Ми се припремамо да уђемо у ЕУ, али немамо све препреке које има ЕУ", додао је он.
Говорећи о америчким компанијама подсетио је да је у Србији већ инвестирао Мајкрософт, да је НЦР највећи амерички инвеститор са 7.000 запослених, и да је Амазон скоро дошао.
Селаковић је подсетио и да Србија инвестира много у инфраструктуру, да се тренутно гради 10 аутопутева, те да ће за четири године бити потпуно ново место за живот.
Најавио је намеру да се за годину до две успостави директан лет Београд-Чикаго, који би био важан за дијаспору, али и бизнис.
Посебно је потенцијалним инвеститорима указао да је јединствено у Србији што сваког улагача прими председник или премијер, те је успостављен и систем заштите инвестиција од корупције, кроз одређивање посебног лица из РАС, који од почетка до краја прати инвестицију.
"Тако смо успели да сацувамо више од 90 одсто заинтересованих да улажу у Србију", рекао је он.
Подсетио је и на бројне споразуме о слободној трговини које Србија има са свим странама света.
Као посебну повољност, у актуелној ситуацији, навео је и да Србија има најјефтинију цене струје у Европи.
Када је реч о пандемији ковида 19, истакао је да је Србија поносна како влада управља кризом.
Указао је да је стопа вакцинисаности у Београду око 70 одсто, да је Србија била трећа земља у Европи која је својим грађанима дала могућност да се вакцинишу, одмах иза Велике Британије и Швајцарске, као и да је обезбедила довољно болничких капацитета изградњом четири потпуно нове болнице у року од четири месеци.
Такође је навео да је Србија почела и да производи вакцину против корона вируса, и да је прва земља у региону која је дала шансу грађанима суседних земаља да се вакцинишу бесплатно.
Иако мала земља Србија је донирала више од милион доза вакцина блискоисточним и афричким земљама, подсетио је он.
Директор World Business Chichago Majkl Фаснахт рекао је да су грађани Чикага поносни што је тај град дом највеће српске заједнице, као и на партнерство које имају са њом.
Такође је навео да се успостављено партнерство са Београдом, са којим је Чикаго побратимљен, непрестано продубљује.
На састанку је било много питања за министра, што показује да постоји велико интересовање чикашких привредника, међу којима су били и они српског порекла.
Небојша Дубак, шеф компаније "Дубак електрицал гроуп", рекао је за Танјуг да се радује доласку министра Селаковића јер ће то допринети повезивању привреда, и да ће то што је покренуто посетом бити добро за Чикаго и Сбрију.
Рекао је да су бројни клијенти његове компаније већ присутни у Србији и да намерава да са њима расте и на том тржишту.