ПОСКУПЉЕЊЕ СТРУЈЕ НЕМИНОВНО, али се не зна за колико, ЕВО ОД ЧЕГА ЗАВИСИ
Струја у Србији ће поскупети од 1. новембра , а да би се то догодило ЕПС би требало да поднесе захтев Агенцији за енергетику о проценту кориговања цена, како би се испоштовала процедура о томе да се грађани обавесте месец дана пре поскупљења, што значи најкасније 1. октобра.
Све ово ће се догодити када се а в.д. генералног директора, Душан Живковић врати из Јапана.
Тек тада ће се знати да ли је реч о осам одсто, колико захтева ММФ, или ће ипак бити мање.
Добри резултати ЕПС у последњих неколико месеци када је остварена добит од 61,9 милијарди динара уместо планираних 22,2 милијарде динара, могли би да утичу и на корекцију цене у позитивном смислу, али је чињеница да она, ипак, треба да допринесе стабилизацији пословања овог предузећа.
Како је недавно изјавила министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић цена по којој ЕПС продаје електричну енергију је једна од најнижих у региону и Европи. Вишегодишња разлика између производне и продајне цене оставила је последице и биће потребно времена да се ти ефекти умање.
Сви производни капацитети ЕПС-а биће спремни за предстојећу грејну сезону. Обезбеђене су довољне количине угља, депоније у термоелектранама су пуне, а ниво залиха је највећи у последњих неколико година, што даје додатну сигурност. Изградња блока Б3 у Костолцу тече према предвиђеном плану, пробе система су у току и очекује се да нових 350 мегавата буде додатна снага ЕПС у наредном периоду.
ММФ сматра да цене које нису за домаћинства „остају ниске у поређењу са конкурентима и да даља повећања не би требало материјално да утичу на конкурентност предузећа“. Влада Србије се, стоји у једном од последњих извештаја – сагласила с овим ставом.
- Власти су сагласне да је за постизање ових циљева потребно даље повећање цена струје и гаса. Истовремено, истакли су потребу заштите најугроженијих чланова друштва од ефеката ових повећања и потребу очувања конкурентности Србије као водеће регионалне дестинације за директне стране инвестиције. Власти планирају велике инвестиције у енергетски сектор и наводе да ће то захтевати значајна финансијска средства, из енергетских државних предузећа, буџета и приватног сектора - стоји у извештају ММФ.
Агенција за енергетику, да подсетимо, већ је најавила да ће гас од 1. новембра поскупети.
- Просечна цена природног гаса за све купце који имају право на јавно снабдевање по регулисаним ценама, утврђена на основу максимално одобреног прихода и предвиђених количина природног гаса за продају купцима на јавном снабдевању у Србији, је виша за 10 одсто и износи 4,54 din/kWh без пореза и такси (односно 5,02 din/kWh са порезима и таксама) - навели су у Агенцији.