ВЕЛИКА ОДЛУКА ЈЕДНОГ БАНАЋАНИНА Не бисте погодили који ЗАЧИН успева код Милета Стојковића, а услов је само ОВАЈ
Незаобилазан зачин сваке пице је оригано. Овај зачин у домаћој кухињи иде и у друга јела по избору и укусу.
Нема свежег да се купи, али се зато осушени може наћи у свакој радњи.
Како долази до нас ретко ко ће знати одговор јер се о производњи оригана на домаћим пољима слабо зна и мало прича. Ова зачинска биљка добро подноси сушу и у време климатских промена може да буде добар избор у замени за друге, присутније биљне врсте у пољопривредној производњи и, уједно, потврђује да пољопривреда пружа безброј могућности да се оствари приход.
Миле Стојковић из Баваништа у општини Ковин зачинским ориганом се бави дуже од 30 година и пример је да се не морају сејати само пшеница и кукуруз, кромпир и лук....већ да и зачинско биље може да буде од користи у стицању прихода .
У вишедеценијској пракси, каже за “Дневник”, није чуо да у ближој околини ико осим њега гаји зачински оригано, а узгајивача нема ни на ширем подручју у Србији.
Оригано је, напомиње Стојковић, вишегодишња биљка која може да поднесе сушу и мраз током зиме.
- Прве године се расађује у мају и те године не даје род већ пусти корен који остаје у земљи дуги низ година- каже Стојковић. - По формирању биљке, наредне године се коси и тако сваке, када крене да цвета и достигне висину од 30 до 40 центиметара. Коси се специјалном косачицом у јуну, а уколико је година кишовита онда још једном, у септембру.
Миле Стојковић истиче да је зачинским биљем кренуо да се бави тек када је обезбедио купце јер не вреди га радити ако се унапред не зна коме ће се продати.
- Саветујем младе да пре него што почну да се баве зачинским биљем прво нађу купце - каже Стојковић. - Уговорена производња даје гаранцију да рад неће бити узалудан јер произвођач унапред зна цену, количине и какав квалитет робе мора да буде.
Он указује да око припреме земљишта нема скоро никавог улагања јер сваке године само једном ораницу треба прихранити.
- Ипак, пошто оригано треба ручно окопавати више пута то представља велики трошак због скупе радне снаге. Између редова оригано се шпарта , а окопава по врсти, пре цветања два пута треба прећи мотиком парцелу и један пут после косидбе. Уколико је година кишна, онда га треба окопавати и пре косидбе у септембру - објашањава Стојковић.
После косидбе, каже наш саговорник, оригано иде на прање и сушење и потом га даље продаје купцима који га размеравају, пакују и продају.
- Где купци оригано продају не знам, али вероватно да нешто заврши и у нашим тржишту - источе наш саговрник.
По јутру се може добити око 500 килограма зачинског оригана прерађеног, опраног и осушеног. Колико кошта килограм зависи од договора продавца и купца, а просечна цена килограма оригана је 350 динара.
З. Делић