Србија ће пласирати пољопривредну технологију у ДР Конго
БЕОГРАД: Министри пољопривреде ДР Конга и Србије потписали су данас протокол о сарадњи у области пољопривреде који ће омогућити трансфер пољопривредне технологије и знања у ову земљу Африке.
"Србија ће трансферисати технологије из области производње семена, производње одређених ратарских култура пре свега мислим на пшеницу, кукуруз и соју", рекао је Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић.Како је речено делегација из Конга посетиће Институт за ратарство и повртарство НС Семе у Новом Саду .
"Договорили смо да наша екипа стручњака где они то желе на простору Конга имплементира производњу пшенице, кукуруза и соје", рекао је Недимовић.Он је најавио да ће у другој половини 2020. године представници министарства са привредницима из Србије отићи у Конго да виде потенцијале за улагање у секторе пољопривредне производње који би требало да донесу додатну вредност.
"Конкретно, за изградњу силоса, складишта за сву ову робу, и евентуално за механизацију јер су током разговора исказали жељу да купују тракторе из Србије до 80 коњских снага", рекао је он.У Србији тракторе производе Агропанонка и Тафе односно ИМТ, па ће делегација Конга током посете обићи и те компаније.
"Могу слободно да кажем да се Србија враћа на простор Африке у пуном капацитету у области пољопривредне производње", закључио је Недимовић.
Министар пољопривреде ДР Конга Жозеф Антоан Касонга истакао је да договора о проширењу сарадње долази после посете председника ДР Конга Феликс Антоана Чисекеди Чиломба.
"То би била сарадња у којој би обе стране биле добитнице, Србија би нам пружила своју технологију а ми имамо производе које би смо могли да пружимо Србији", рекао је Министар пољопривреде ДР Конга Жозеф Антоан Касонга.Он је подсетио да сарадња две земље траје дуго још од 60-тих година прошлог века.
ДР Конго има око 90 милиона становника и граничи се са девет земаља, рекао је министар Недимовић и оценио да је то " невероватан потенцијал за трговину пољопривредним производима".