Покрајина помогла кикиндским пчеларима
Поводом помора пчела који је се догодио у мају месецу, у кикиндском атару, Покрајински секретаријат за пољопривреду је деловао интервентно и обавио низ састанака са Савезом пчеларских организација Војводине, па и Србије, с намером да се помогне пчеларима у Кикинди, који су готово у потпуности претрпели штету, а многима од њих то је једини извор егзистенције.
Ресорни секретар др Вук Радојевић је тим поводом данас у Кикинди, на башаидском путу, на имању пчелара Златка Попетруа, уручио 29 уговора носиоцима регистрованих пољопривредних газдинстава, од којих је 28 са територије Кикинде. Реч је о додели средстава по основу другог овогодишњег конкурса, намењеног за суфинансирање инвестиција у пчеларство на територији Аутономне покрајине Војводине у 2019. години.
„Укупна вредност инвестицаја, по овим уговорима, је 7,6 милиона динара, у чему је учешће ресорног секретаријата 6,1 милион динара, што чини 80 одсто укупне вредности инвестиција. Све инвестиције су намењене за набавку око 1.770 нових пчелињих друштава“, изнео је Радојевић и нагласио да ће на овај начин у огромној мери, ако не и у потпуности, бити превазиђена настала штета, коју су претрпели пчелари на територији Кикинде.
Радојевић у свом обраћању пчеларима у кикиндском атару, у присуству градоначелника Кикинде Павла Маркова, указао на значај добре сарадње коју је Секретаријат остварио са Градом Кикиндом и Савезом пчеларског савеза Војводине, како би се овај проблем промптно решио, те обезбедила средства да се распише, други по реду, конкурс за пчеларе.
Он је подсетио на то да је један конкурс већ успешно реализован, и где је укупна вредност инвестиција износила близу 50 милиона динара са пчеларима са целе територија АП Војводине. Од тога је је 40 милиона динара намењено за набавку опреме, док је десет милиона динара издвојено за набавку нових пчелњих друштава.
Радојевић је указао и на ефикасност аграрне политике у нашој покрајини, која је конципирана са флексибилним програмима.
„Драго ми је што имамо аграрну политику која је флексибилна, коју смо конципирали тако да, у односу на све зацртане програме почетком буџетске године, можемо интервентно да делујемо и изнађемо моделе за деловање у односу на проблеме који се јаве на терену. То је основни циљ наше аграрне политике на покрајинском нивоу“, рекао је Радојевић.
Градоначелник Кикинде Павле Марков подсетио је да су се пчелари одмах након помора пчела, који се десио обратили локалној самоуправи за помоћ.
„Град Кикинда је у prеthodnih неколико година доказао да има више него добру сарадњу са највећим бројем пољопрведних произвођача, тако и са пчеларима. Средства која смо последњих година уложили у пчеларство превазилазе улагања током протеклих двадест година. Захваљујем се Покрајинском секретаријату за пољопирведу, који је одреаговао брзо, уважавајући величину катастрофе и потребна финансијска средства“, рекао је Марков.
Приликом доделе уговора, председник Савеза пчеларских организација Војводине Радомир Влачо истакао је да се овако брзо реаговање након инцидента и пружање помоћи пчеларима по први пут дешава у Србији. Према његовим речима, додељена средства представљају интервентну помоћ, а резултати анализа угинулих пчела показаће да ли постоји могућност надокнаде штете и на други начин.
Кикиндски пчелар Златко Попетру изгубио је 142 пчелиње заједнице током великог помора пчела који се десио у кикиндском атару пре око месец дана. С обзиром на то да је претрпео стопроцентну штету било је упитно да ли ће наставити да се бавим овим послом, али захваљујући средствима добијеним на конкурсу Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство успеће да обнови своје ројеве.
„Имали смо пчеле на две локације и све смо изгубили. Покрајина нам је изашла у сусрет и ова помоћ нам значи много, јер да наш проблем није препознат мислим да бих ја, као и већина колега, одсутао од пчеларства“, рекао је Попетру, један од пчелара са територије града Кикинде ком су одобрена средства на конкурсу за доделу бесповратних средстава за инвестиције у пчеларству.