БЕРБА ЈЕ У ТОКУ: Како што дуже очувати поврће?
Временске неприлике у јуну, велике количине падавина у неким крајевима Србије праћене градом и температурне осцилације, изазвале су проблеме пољопривредним произвођачима. Јун је месец бербе повртарских култура, међутим, сакупљање плодова у већини рејона је одложено, пошто повртарске културе касне. Како су плодови били изложени стресним условима, треба повести рачуна о њиховом чувању након бербе.
Правилно чување поврћа није ништа мање важно од његовог узгоја и бербе. Скоро сви губици у квантитету и квалитету плодова настају управо у периоду од бербе до тренутка употребе.
Берба плодова умногоме утиче на њихово чување. Са њом се не сме каснити јер се тиме зауставља даљи раст биљака. С друге стране, превремена берба може имати негативан утицај – боље се чува поврће које је биолошки зрело, него поврће чији је раст прекинут бербом.
Препоручује се берба у више наврата јер се њоме обезбеђује квалитет, већи принос, али и дуже коришћење плодова.
Плодове током бербе треба сачувати од механичких повреда, а повређене и оболеле плодове не треба мешати са здравим.
На успешно чување плодова утиче и процес производње поврћа, односно услови узгоја. Уколико се поврће гаји на хладним, влажним и тешким земљиштима, теже и краће ће очувати свежину након брања. Исто важи и ако је поврће вађено или брано у кишном периоду, када је земља наквашена.
Након брања плодове је потребно расхладити, тако што се стављају на сеновито место, под надстрешницу или у подрум и оперу хладном водом.
Колико ће поврће моћи да се чува зависи од врсте – дуже и боље чуваће се плодови црног лука него парадајза; од сорте – љуће сорте црног лука ће се боље складиштити него слатке; саме садржине плодова – водњикави плодови се теже и краће чувају.
Плодови неких воћних и повртарских култура испуштају веће количине етилена. Он доводи до убрзаног дозревања, омекшавања плодова, губитка хлорофила у зеленим ткивима и мењања укуса.
На етилен су нарочито осетљиви зелена салата, паприка, краставци, блитва, патлиџан, кељ, пасуљ и шаргарепа, те ово поврће не треба складиштити поред култура које емитују етилен у већим количинама, попут јабука, крушака, брескви, диња, нектарина, али и парадајза.
Изузетак су лукови и кромпир: етилен спречава њихово проклијавање, те је чак пожељно складиштити их поред култура које емитују веће количине етилена.
Обезбедите одговарајућу температуру и проветреност!
Већа концентрација етилена у затвореном простору најчешће долази од заражених, оштећених плодова који сазревају, те је због тога важно редовно проветравање и контролисање плодова у складишту.
Плодови се боље чувају на нижим температурама из више разлога: спречавају развој проузроковача трулежи, увенуће плодова, успоравају испаравање тј. губитак влаге, смањује се и синтеза етилена.
Тања Пролић
https://www.dobrojutro.co.rs/kako-sto-duze-ocuvati-povrce-nakon-berbe/