ПЕТ БЕБА У СРБИЈИ ВЕЋ ШТЕДИ ЗА ПРИВАТНУ ПЕНЗИЈУ Ево колико минимум уплаћујете месечно ако желите МИРНУ СТАРОСТ
У Србији је сваки десети запослени члан неког добровољног пензионог фонда. Просечна старост чланова је 47 година, пет беба су најмлађи чланови, а најстарији има више од 90 година.
Владимир Ђорђевић, виши саветник Удружења финансијских институција ПКС, истиче за РТС да се људи релативно касно сете да би добровољна пензија требало да им буде додатни приход у трећем животном добу. Наглашава и да је таква штедња безбедна, да су фондови који постоје дуже од десет година остварили добитак и сачували вредност имовине.
Из Црне Горе је недавно стигла најава да би у наредном периоду могли у потпуности да укину државни пензиони фонд и да се окрену приватним. Седам добровољних фондова у Србији, којима управља четири друштва, има око 217.000 чланова.
Ђорђевић је оценио да је то тренутно довољан број фондова у Србији, јер тржиште одговара на потребе. Сваког месеца редовно своје обавезе уплаћује око 90.000 корисника. Објашњава да су добровољни пензиони фондови инструмент дугорочне небанкарске штедње које карактеришу директне уплате чланова фонда.
- Све што уплатите, то остаје само вама и када прође период акумулације, располажете том имовином у потпуности - прецизирао је Ђорђевић.
Индивидуални корисник нема обавезу да сваког месеца уплаћује онолико колико је уплатио prеthodnog i тиме неће изгубити ниједно право. Неки фондови, каже, имају минимум уплате 1.000 динара, неки 500 динара месечно и то је једино ограничење.
Наводи да је све то посебно важно за људе који тек улазе на тржиште рада, који би требало да кроз дуги процес акумулације, док раде 20-30 година, малим уплатама у том дугом периоду остваре знатну суму новца
О добровољним фондовима
* 47 година је просечна старост чланова добровољних пензионих фондова
* 64 процента су чланови између 40 и 60 година
* 57 процената чланова су мушкараци
* 12 чланова су деца до две године, од којих је пет беба до годину дана
* 90 година и коју преко има најстарији члан
- Још увек се сви ми ослањамо на државне пензије. Ово треба да буде као нешто додатно што нам омогућава да у том трећем добу можемо с мало мање финансијских брига да прођемо. Позитивна је ствар што имамо скоро 1.000 чланова млађих од 19 година - закључује Ђорђевић.
За Фискални савет ти фондови нису испунили очекивања, јер упркос пореским олакшицама, како указују, нису успели да се пробију на тржишту рада. То поткрепљују тиме, да је тек сваки десети запослени члан неког фонда.
Ђорђевић се не слаже и сматра да је оцена Фискалног савета "мало промашила поенту" због тога што је оцењивана укупна испуњеност пореске реформе.
(Kurir.rs/RTS)