Вострокнутова: Раст нових радних места у Србији 7,2 одсто
- Србија је имала највећи раст нових радних места у региону Западног Балкана од 7,2 одсто прошле године, изјавила је данас водећи економиста Светске банке за овај регион, Екатерина Вострокнутова, на конференцији за новинаре у Београду.
"Србија је такође једина земља у региону која је смањила екстерни дефицит и ризик од екстерне изложености, захваљујући добрим реформама...док је екстерни дефицит у другим државама региона повећан због удруженог ефекта великих инвестиционих пројеката који се спроводе и ниских цена сировина", рекла је Вострокнутова.
Према њеним речима, још једна добра вест је да Србија и Албанија настављају са процесом фискалне консолидације и да су једине две земље у региону које настављају са смањењем јавног дуга.
"Успех Србије је резултат недавних реформи", навела је Вострокнутова, додајући да се и пораст запослености који је забележен у региону дугује реформама које се спроводе у погледу побољшања инвестиционе климе, смањења фискалног дефицита и реорганизовања јавног сектора.
Извештај Светске банке, како је каже, посебно указује на потребу даљег останка на реформском путу како би се смањиле опасности од екстерних и унутрашњих ризика по даљи економски напредак земаља у региону.
Лазар Шестовић, такође главни економиста Светске банке за регион Западног Балкана, рекао је да је прошле године на раст запослености утицало и то што је пријављено 43.400 људи из "сивог сектора", који су до тада радили непријављени, што је допринело са неких 30 посто у укупном повећању запослености у 2016. години.
До тог раста, како је објаснио, дошло је захваљујући доброј пољопривредној сезони и опоравку грађевинарства, будући да у тим областима ради главнина свих људи ангажованих у неформалном сектору.
Шестовић је додао да је такође дошло до малог пораста регистроване запослености од око 3,0 процента у прошлој години, оцењујући да има још простора да се учини више како би се "пребацио" део од 570.00 људи који раде без социјалног осигурања.
Када је реч о незапослености међу младима, напоменуо је да се слика мало побољшала, и да је у четвртом кварталу прошле године стопа незапослености међу младима старости од 15 до 24 године смањена на 31, 2 посто. Истовремено, како каже, дошло је до раста броја запослених у неформалном сектору, што није позитивно.