Влада Србије разматра начине за смањење пореза на плате
БЕОГРАД: Влада Србије разматра на који начин да смањи доприносе на терет послодаваца и запосленог, као и да повећа неопорезиви део зараде, који сада износи 15.000 динара, преноси "Блиц".
Министар финансија Синиша Мали најавио је да ће од почетка наредне године држава смањити порез на плате, а како преноси "Блиц", према њиховим сазнањима, Влада Србије већ је формирала радну групу која је почела да рачуна колико би укупно могло да буде смањено оптерећење на плату и у којим сегментима конкретно.
"Тренутно разматрамо све могуће аспекте. Раде се пројекције и калкулише колико је могуће смањити појединачне намете. Извесно је да постоји могућност смањења доприноса на терет запосленог, смањења доприноса на терет послодавца, али и повећања неопорезивог дела зараде", рекао је извор тог листа.
Како додају, који део ће бити умањен или повећан и за колико зависи од слободних средстава у буџету.
"За сада је сигурно да простора за смањење има, али рачунамо колико је у буџету могуће ослободити новца", казао је извор "Блица".
Садашњи намети на рад у Србији су 63 одсто на просечну нето зараду, што значи да на сваких 100 динара нето зараде радника, послодавци плаћају 63 динара.
Србија се по овом питању налази мало испод просека земаља централне и источне Европе, где су намети на просечну нето зараду 68 одсто, док су у Хрватској послодавци оптерећени са 62 одсто, у Македонији је порез на зараду истовремено од 35 до 37 одсто, у Мађарској 42, Бугарској 20, БиХ од 20 до 25 одсто.
Фискални савет недавно је навео да би доприноси на зараде у 2018. години могли бити смањени за два до 3,5 одсто и додали да буџетски простор од 15 милијарди динара омогућава смањење пореза и доприноса на зараде са 64 на 62 одсто, а већи буџетски простор од 25 милијарди динара омогућио би умањење пореза и доприноса на плате на 60,5 одсто.
Један од власника фирме "Ре3 Продуцт", која се бави рециклажом Александар Соларевић, рекао је за "Блиц" да ће смањење пореза на зараде повољно утицати на привреду и предузетнике, те да би тај новац послодавци преусмерили на зараде запослених.
"Тако ћемо сачувати радна места, привући више инвеститора и бити конкурентнији", рекао је Соларевић и додао да Србија има велики проблем у одливу радне снаге.
И директор фабрике обуће "Укус" Мишо Петраш је навео да би се тај новац који ће се уштедети након смањења пореза на зараде отићи на повећање плата јер су, како је навео, трошкови бруто плата највећа ставка у пословању.
Из Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић рекао је да таква мера помаже и да се смањи рад на црно.
Како преноси "Блиц" Министарство финансија и Пореска управа, такође, интензивно раде на убрзању повраћаја ПДВ, за шта је сада законски рок 45 дана, након чега би привреда могла прве позитивне ефекте да очекује већ од септембра.
"Свакодневно се прате све околности које доводе до успоравања овог процеса. Траже се разлози зашто повраћај ПДВ-а дуго траје. У наредних месец дана биће познати кључни проблеми и одмах након тога ће бити познато колико је могуће убрзати повраћај ПДВ. То ће бити значајан покретач привредног раста", изјавио је извор "Блица".