Весић: Укида се конверзија уз накнаду за грађевинско земљиште
БЕОГРАД: Конверзија уз накнаду права коришћења у право својине над грађевинским земљиштем биће укинута изменама и допунама Закона о планирању и изградњи највероватније до априла или маја, најавио је данас министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.
Министар је рекао Танјугу да је у току јавна расправа о нацрту измена и допуна Закона о планирању и изградњи, која ће трајати до 20. фебруара и истакао да је циљ, пре свега, да се обезбеди већа транспарентност и смањење корупције у изадавању грајдевинских дозвола и увођење краћих рокова за издавање дозвола, омогућавања нових инвестиција и повећана заштита природних и заштићених културних подручја.
"Како се више не би догађало да се руше објекти под заштитом. Такође, уводе се и елементи 'зелене градње' и ово ће бити до сада најеколошкији законм, а донеће и решавање неких проблема које је изазвала конверзија уз накнаду.
На питање да ли ће конверзија уз накнаду бити укинута ове године, Весић је рекао:
"Ако мене питате надам се да ће бити укинута у наредних неколико месеци, до априла или маја, али не одлучујем само ја о томе. Имамо потпуну подршку и премијерке и министра финансија за укидање конверзије уз накаду, јер они разумеју какве то ефекте имати по буџет. Сви који се одговорно баве у Србији БДП-ом и инвестирањем знају колико је то важно. Имамо потпуно јединствен став. Разумем да се неко буни против тога, а посебно они који су увели закон - 2009. године", рекао је Весић.
Каже да не разуме примедбе да ће укидањем Закона о конверзији уз накнаду, држава остати без милијарди евра до накнаде.
"То кажу они који су донели овај закон, а за 13 година су обезбедили у буџет само 36 милиона евра, а изгубили смо на хиљаде радних места и локалне самоуправе су изгубиле стотине милиона евра кроз доприносе за грађевинског земљиште, који нису наплаћени, као и кроз ненаплаћени порез на имовину. Изгубили смо много више него што смо добили. Да могу да се наплате те милијарде о којима причају, па биле би наплаћене, а уместо тога су локалне самоуправе изгубиле стотине милиона евра", истакао је Весић.
Додао је да је потпуно непримерно обмањивати људе причама о милијардама евра које не постоје од наканде за конверзију.
"Тренутно је Нацрт измена и допуна закона на јавној расправи, сутра ће расправа бити одржана у Суботици, затим у Крагујевцу, Београду и ми сада разговарамо из министарства са грађанима и инвеститорима и онима који учествују у издавању грађевинских дозвола. Имаћемо и састанак у Савету страних инвеститора, са АмЦ хам и са Саветом за зелену градњу, и са СКГО са начелницима који издају грађевинске дозволе. У овој фази желимо да чујемо све предлоге и да овај нацрт додатно побољшамо. Тако да не значи да су са нацртом решени сви проблеми", нагласио је Весић.
Нацрт измена и допуна Закона о планирању и изградњи предвиђа да сви објекти морају да буду бесплатно прикључени на постојећу инфраструктуру, а посебно на водовод, канализацију, гасовод и даљинско грејање.
Предвиђено је и оснивање Агенције за просторно планирање и урбанизам, која ће од министарства преузети део надлежности, као и увођење главног државног урбанисте.