Уплате за сигурнију старост крећу од 8.406 динара
Да би се остварило право за одлазак у старосну пензију потребно је имати минимум 15 година радног стажа.
За оне грађане Србије који из било ког разлога иза себе немају довољно година за одлазак у старосну пензију, односно радили су мање од 15 година или уопште нису радили, то право могу остварити ако сами уплаћују новац у државни пензијски фонд. Та могућност постоји већ две деценије, а у државни пензијски фонд стаж самостално уплаћује више од 20.000 грађана.
Директор сектора за остваривање права ПИО фонда Владимир Станковић рекао је за РТС да је прописано 13 основица за уплату, које се сваке године коригују. По његовим речима, најнижи износ уплате самосталног доприноса је 8.406 динара, а највиша је око 120.000 динара. Овога пута повећање је двоцифрено и основица за ову годину повећана је за 13,4 одсто. То се одавно није десило, а двоцифрено повећање је постигнуто захваљујући томе што су плате у претходној години знатније порасле.
Тачније , стопа доприноса за пензијско-инвалидско осигурање је 24 одсто, што значи да ће се месечни издатак кретати у распону од 8.406,00 до 120.086,40 динара.Наиме, најнижа основиц ја 35.025 динара уз стопу од 24 одсто најнижа месечна уплата је 8.406 динара. Највиша основица је 500.360, а за њу је месечна уплата је 120.086,40 динара.
Станковић је указао да су међу онима који најчешће самостално уплаћује новац у државни фонд они који немају пензијско осигурање, односно особе које нису радно ангажоване. Према његовим речима, да би се уплаћивало у државни фонд, неопходно је имати пребивалиште у Србији, а новац се уплаћује на име корисника. Наиме, много је родитеља који се одлучују да својој деци, и пре него што започну сопствене каријере, уплаћују стаж, те је Станковић указао да се уплаћује на име и не улази у то да ли родитељ обезбеђује новац за дете, али се, ако је то случај, на дете евидентира таква уплата, односно стаж.
Када се неко пријави за стаж, указао је Станковић, може да га уплати за највише 30 дана уназад од дана поднетог захтева. Тај стаж мора да се уплаћује сваког месеца и предвиђено је да се до 15. у месецу уплате доприноси за претходни месец.
Међу онима који планирају да самостално уплаћују стаж због остваривања права на пензију има и оних који су спремни да одједном уплате новац за дужи период. То није могуће, указао је Станковић јер је као и за плате и доприносе у вези с платама које се исплаћују на месечном нивоу предвиђено и да се уплата доприноса обавља на месечном нивоу. Највиша основица за уплату је пет просечних плата, а то важи за оне којима послодавци уплаћују доприносе.
- Фонд ПИО не враћа износ изнад тих пет просечних плата, враћа Пореска управа одговарајућим актом - рекао је Станковић. - Ми издајемо одговарајућу потврду која говори о већим износима преко петоструког износа. Напомињем да то није велики број, може да се каже да је на 10.000 људи – 100 људи који су у таквој позицији.
Он је указао и да се на самостално уплаћивање стажа углавном одлучују они који не желе да по престанку радног односа имају празан период, односно немају радни стаж.
- Они се најчешће опредељују за овакву уплату доприноса, а на њима је се определе по којој основици ће, од могућих 13, то радити. То, махом чине они којима недостаје стаж, у смислу остваривања услова за пензионисање, па онда уплаћују годину или две како би стекли услов за осигурање и остварили услов за пензију - објаснио је он.
Д. Млађеновић
Глоса
Стаж мора да се уплаћује сваког месеца и предвиђено је да се до 15. у месецу уплате доприноси за претходни месец
оквир
Разлика државних и приватних фондова
- Основна разлика између уплата у државне и приватне пензионе фондове је то што пензија, уколико се уплаћује у приватне пензијске фондове, зависи од тога на који период је корисник одлучио да ће је примати, док је исплата из државног фонда гарантована доживотно и то не утиче на висину пензије - рекао је Владимир Станковић.
Гарантована пензија, после јануарске повишице, коју ће примити и онај ко уплаћује стаж по најнижој основици, виша је од 20.000 динара.