Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Србија скочила за 4 места на Дуинг бизнис листи, сад на 43.

31.10.2017. 15:12 16:00
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

ВАШИНГТОН, БЕОГРАД: Србија је по лакоћи пословања напредовала за четири места на Дуинг бизнис листи Светске банке за 2018. годину и са prеthodnе 47. позиције попела се на 43. место.

Уколико погледамо Србију и упоредимо је са идеалним пословним окружењем, број бодова Србије је порастао са 72,87 у извештају Дуинг бизнис 2017 на 73,13 у Дуинг Бизнис 2018", рекао је Стивен Ндегва, менаџер Светске Банке у Србији.

То значи да је Србија у протеклој години побољшала прописе везане за пословање у апсолутном смислу, као што на то указују показатељи извештаја Дуинг бизнис - она смањује размак који је дели од земаља са најбољим пословним окружењем, навео је Ндегва, саопштено је из Светске банке.

Извештај Дуинг бисниз констатује да је Србија побољшањем регулативе у 2016/17. години значајно олакшала оснивање привредних субјеката смањењем административне таксе за оверу потписа и повећањем ефикасности регистра, чиме је смањено време које је потребно за регистрацију предузећа.

Као последица тога, трошак оснивања привредних субјеката је пао са 6,5 процената на 2,3 процента прихода по глави становника.  

Поред тога, Србија је побољшала поузданост система катастра применом географског информационог система и олакшала је олакшала спровођење уговора усвајањем новог закона о извршењу који проширује и прецизира за одговорности извршитеља и надлежности судова током извршног поступка.

У овогодишњем извештају Србија рангирана на 10. место када је реч о прибављању грађевинских дозвола.

Током протеклих 15 година, Србија је остварила значајан напредак у више области обухваћених извештајем Дуинг бизнис и спровела укупно 28 реформи, првенствено у области уписа непокретности (шест реформи), оснивање привредних субјеката и стечајног поступка (по пет реформи), рекао је Томас Лубек, регионални менаџер ИФЦ-ја за Централну и Југоисточну Европу.

Број реформи у Србији током протеклих 15 година добро се котира у односу на светски просек по земљи од 17 и просека од 28 у земљама региона ЕЦА. Као последица тога, за оснивање привредног субјекта у Србији сада је потребно само 5,5 дана у односу на 56 дана пре 15 година, што је три дана мање од општег просека за привреде ОЕЦД-а са високим приходима, изјавио је он.

Како је додао, време решавања привредних спорова преко локалног првостепеног суда у Србији је такође значајно скраћено током протеклих 15 година.

Сада је потребно 635 дана у односу на 1028 дана 2003. године, истиче Лубек.

Међутим, Србија остварује слабије резултате у области прикључења на електромрежу,  за шта је потребно 125 дана, што је знатно више у односу на општи просек од 79 дана у привредама ОЕЦД-а са високим приходима, закључује се у извештају.

Три године непрекидног напретка Србије на Дуинг бизнис листи

Напредак држава на Дуинг бизнис листи Светске банке охрабрује стране инвеститоре да улажу у њихове економије, што повољно делује на раст обима страних улагања, речено је на конференцији за медије у организацији УСАИД БЕП-а уочи објављивања резултата Дуинг бизнис листе за 2018. годину. 

Србија три године заредом бележи континуиран раст на Дуинг бизнис листи, а тај напредак износи чак 46 позиција - са 93. места 2014. године на 47. место за 2017. годину.

Србија већ неколико година уназад бележи побољшање на листи и имамо позитиван тренд. Напредак на листи нам омогућава да видимо где смо у односу на друге, омогућава нам лакше привлачење инвеститора, али нам даје прилику и да видимо где можемо да будемо бољи, изјавила је директорка тима за регулаторну реформу у НАЛЕД-у Јелена Бојовић.

Како додаје, листа Светске банке о условима пословања у 190 економија света служи као индикатор инвеститору о томе како изгледа поступак од регистровања привредног субјекта до наплате потраживања у једној земљи, али и користи владама како би знале у којим областима су неопходна побољшања.

Листа има 10 индикатора, а креће од самог почетка (односно од оснивања предузећа до извршења, стечаја и наплате потраживања), пратећи тако целокупан развојни пут једног предузећа. Овај извештај не мери квалитет текста регулативе, већ како се она примењује, истакла је Бојовић.

На припреми извештаја Светске банке за 2018. годину, који ће бити објављен данас, радило је чак 12.500 експерата из целог света, а њиме се мере услови који зависе од државних политика, а не сви услови пословања у некој економији, као што то чини Глобални индекс конкурентности, указао је заменик директора

Пројекта за боље услове пословања Америчке агенције за медународни развој (УСАИД БЕП) Душан Васиљевић.

В.д. заменика директора Републичког секретаријата за јавне политике Бојана Тошић је подсетила да је Влада Србије 2014. године почела систематски да се бави пласманом Србије на Дуинг бизнис лист, формирањем Заједничке група са задатком да дефинише конкретне мере за унапређење позиције Србије на тој листи.

Услови пословања које оцењује Дуинг бизнис, како је истакнутно на конференцији, одлучујуће утичу на економску развијеност неке државе, а напредовање на листи показује да регулатива у одређеној економији постаје квалитетнија што се привредних субјеката тиче и да се ефикасније примењује.

Дуинг бизнис извештаји већ неколико година садрже и једну посебну меру – дистанце то фронтиер, која показује колико пракса у одређеној земљи заостаје за најбољом светском праксом.

Према том показатељу, области у којима Србија највише заостаје су: заштита мањинских акционара, решавање стечаја, извршење уговора, и добијање кредита.

Пише:
Пошаљите коментар
Михајловић: Дуинг листа- велики успех

Михајловић: Дуинг листа- велики успех

21.12.2016. 20:00 21:12
Дуинг бизнис листа: Србија се са 54. попела на 47. место

Дуинг бизнис листа: Србија се са 54. попела на 47. место

25.10.2016. 18:52 21:52