clear sky
19°C
18.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0208
usd
107.8135
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Топлотне пумпе могу да греју домове скоро свуда по Србији

27.01.2023. 10:06 10:10
Пише:
Фото: Pixabay.com

Србија испод своје површине скрива недовољно истражен и неискоришћен геотермални потенцијал, а у више од 60 општина утврђени су природни и вештачки извори термалних вода, кажу у Привредној комори Србије.

Такође, истичу да је употреба геотермалних ресурса применом топлотних пумпи веома једноставан систем и да се може инсталирати скоро свуда у Србији.

Овај, како кажу, бескрајни извор обновљиве енергије, који је доступан 24 часа сваког дана и свуда, може да буде наш одговор на нужну енергетску транзицију.

Такође, једини је обновљиви извор који може допринети декарбонизацији енергетски интензивних сектора попут производње електричне енергије, грејања и хлађења и транспорта.

Због ових и других предности употребе геотермалних ресурса, посебно у свету данашње енергетске несигурности када се захтевају дугорочно стабилни и независни извори електричне енергије, неопходно је прилагођавати се и мењати регулативу, удружити стручњаке, компаније са искуством и доносиоце одлука и брже кренути у пројекте коришћења геотермалне енергије (ГТЕ) коју нам наша земља нуди у изобиљу, знатно више него у бројним државама Европе и света, наводе из ПКС.

„За интензивније коришћење геотермије и њено системско решавање потребно је у првом реду у оквиру стратешких докумета дати већи значај овом ресурсу, а потом и у планским документима“, каже секретар Удружења за енергетику и рударство Привредне коморе Србије Љубинко Савић.

У последње време, додаје, доста се ради на истраживању геотермалног потенцијала, али је то несистемски и без јасне визије у ком правцу се жели ићи у будућности. Мађарска и Турска, које већ имају геотермалне електране, имају амбициозне планове и развијају нове пројекте, као и Хрватска и Словенија.

„Србија припада овом геоструктурном простору, имамо индикација присуства високих температура, али је неопходно радити и на њиховом доистраживању и утврђивању потенцијалности”, указује Савић.

У Удружењу сматрају да би једно од решења за већу употребу ГТЕ било то да се пре почетка изградње било ког грађевинског објекта сагледа могућност употребе ГТЕ на одређеној локацији. „Ово би требло да буде и законом прописано. Само такав приступ би дао значајн искорак у интензитету коришћења ГТЕ у Србији и њен пун допринос декарбонизацији и енергетској транзицији земље”, истиче Савић.

Употреба геотермалних ресурса применом топлотних пумпи је веома једноставан систем и може се инсталирати скоро свуда у Србији. Од индивидуалних кућа и канцеларија, школа, базена, тржних центара и јавних зграда, до употребе у сектору пољопривреде, затим, загревању стадиона, путних превоја или градских тргова током хладних зимских дана... Геотермална енергија је погодна и пожељна и у индустрији.

Пољопривреда је, такође, значајно и широко подручје где се ресурси геотермалне енегије могу користити и то у првом реду у пластеницима и стакленицима за интензивну пољопривредну производњу различитих повртарских култура, цвећа или воћа, али и за узгој рибе у рибњацима и загревање фарми, припреми и преради хране“, наводи Савић.

У више од 60 општина утврђени су природни и вештачки извори термалних вода и температура воде је, у просеку, око 40 степени, а само на територији шест општина и градова температура воде већа је од 60 степени (Врање, Шабац, Куршумлија, Рашка, Медвеђа, Апатин). 

Као клима уређај, али у супротном смеру

Топлотна пумпа је уређај који је својом конструкцијом у стању да пренесе топлоту са флуида на нижој температури (извор) на други флуид на вишој температури.

У основи, топлотна пумпа ради по истом принципу као клима уређај или било који други расхладни уређај у Вашој кући (на пример, фрижидер) али у супротном смеру. У једном циклусу топлотна пумпа користи топлоту окружења како би у испаривачу радни флуид (најчешће еколошки фреон) довели у гасовито стање и његов притисак и температуру затим знатно подигли уз помоћ компресора који, уједно, представља један од основних елемената сваке топлотне пумпе.

Тако загрејана фреонска пара помоћу посебног измењивача своју топлоту преноси на воду за наш систем грејања. Експанзиони вентил кондензованој фреонској пари (сада течност) обара притисак како би циклус несметано могао да крене изнова.

Нагли развој индустрије и техничких достигнућа довели су до тога да топлотне пумпе, осим што нам пружају изузетан комфор, могу да нам обезбеде грејање у току зимске сезоне, хлађење у току лета као и припрему потрошне топле воде за наш објекат током целе године.

Зависно од произвођача и квалитетета, на нашем тржишту топлотне пумпе се продају по ценама од 350.000 динара па навише.

        Д. Млађеновић

Аутор:
Пошаљите коментар