Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Табаковић: Највећи успех Србије на међународном тржишту

23.11.2020. 21:30 21:35
Пише:
Фото: pixabay.com, ilustracija

БЕОГРАД: Србија је данас на међународном финансијском тржишту емитовала десетогодишњу еврообвезницу у износу од 1,2 милијарди америчких долара, по купонској стопи од 2,125 процената и стопи приноса од 2,35 одсто, што су до сада најниже каматне стопе, односно најбољи услови које је постигла за финансирање у доларима, саопштено је из НБС.

Истовремено, у циљу заштите јавног дуга од девизног ризика, односно од волатилности у кретању курса евра према америчком долару, Србија је путем своп трансакције први пут икада извршила тзв. „хеџинг“, чиме је заменила обавезе по основу ове еврообвезнице из долара у евро и тиме остварила де фацто купонску стопу за финансирање у еврима од 1,066 одсто.

Ово је најнижа стопа финансирања наше земље икада и, иако остварена у периоду глобалне кризе, нижа је чак и од купонске стопе коју је Србија остварила прошле године (1,50 одсто), истиче се у саопштењу.

"Данашња трансакција је још једна потврда да међународни улагачи нашу земљу препознају као сигурну инвестициону дестинацију. Сваки излазак на међународно тржиште представља проверу поверења инвеститора у одрживост макроекономске стабилности, што је данас од посебне важности, јер је то поверење стечено у условима када се светска економија суочава са највећим изазовом још од Велике депресије“, истиче гувернер Јоргованка Табаковић.

Делегације НБС и Министарства финансија prеthodno су успешно завршиле све разговоре с међународним инвеститорима и финансијским институцијама, захваљујући чему је током данашње аукције још једном постигнута огромна тражња инвеститора за српским обвезницама.

Тражња је била вишеструко већа од емитованих 1,2 млрд. долара (премашила је износ од 6 млрд. долара), при чему је интересовање показало преко 200 угледних инвеститора из целог света. Тако висока заинтересованост за српским обвезницама омогућила је да се стопа приноса током аукције значајно смањи (за чак 40 базних поена) у поређењу са иницијалним условима.

Највећи део средстава прикупљених данашњом трансакцијом (у износу од 900 милиона долара) биће искоришћен за превремену отплату значајног дела преосталог дуга по основу скупих доларских еврообвезница емитованих 2011. године (по високој стопи приноса од 7,50 одсто).

"На овај начин наша земља је на међународном тржишту још једном успела да замени скупи доларски дуг јефтинијим. Постигнута каматна стопа је најнижа коју је Србија до сада остварила на међународном финансијском тржишту и вишеструко нижа у поређењу са каматном стопом оствареном приликом prеthodnе емисије десетогодишње еврообвезнице у доларима 2011. године", додала је гувернер.

То је уједно и потврда да је Србија своју економију у потпуности позитивно трансформисала, ову кризу дочекала спремно, као и да одлучно настоји да последње остатке неодговорног понашања из прошлости и скупог задуживања у потпуности замени рационалним и одговорним односом према свом народу.

То Србију сврстава међу земље чији је кредитни рејтинг инвестиционог ранга.

Поред чињенице да су постигнути најбољи услови финансирања, да је први пут до сада реализована тзв. „хеџинг“ трансакција (трансакција за заштиту од девизног ризика), данашња аукција јединствена је и по томе што је по први пут реализована у оквиру такозваног. „Глобар Медиум Терм Ноте (ГМТН)” програма, који ће Србији у значајној мери олакшати процес будућег изласка на међународно тржиште, уколико за тим у наредном периоду буде потребе.

Емисијом доларске еврообвезнице Србија ће постати још видљивија на међународном тржишту, јер ће, након кратког времена, опет бити укључена у референтни ЕМБИ индекс у доларима - један од најпрепознатљивијих и од стране инвеститора најчешће праћених показатеља премије ризика земље, додаје се у саопштењу.

"Управо је годинама присутна стабилност повећала отпорност наше земље на изазове из окружења, отворила простор за постизање све повољнијих услова финансирања, очување јавног дуга у оквирима Мастрихта, а све то омогућило је значајну помоћ домаћој привреди и грађанима, у амбијенту високе неизвесности и глобалне пандемије вируса корона“, додала је Табаковић

Пише:
Пошаљите коментар