Табаковић: Динар доноси добит
БЕОГРАД: Динарска штедња у октобру износила је 75 милијарди динара и више од четири пута већа је него на крају 2012. године када је почео њен снажан раст, рекла је гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.
Одлука свих нас где ћемо улозити новац и да ли ћемо штедети зависи од личних и индивидуалних потреба, зеља и планова, а улога Народне банке Србије јесте да обезбеђивањем сигурности штедње, као и веће осплативости штедње у домаћој валути помогне грађанима при доносењу таквих одлука, навела је Табаковић у тексту за Новости, поводом Светског дана штедње.
Она истиче да се уверење које је изразила пре неколико година да ће у предстојећем периоду динарска стедањ тек добити на значају у потпуности остварује.
О томе најбоље говоре подаци о расту динарске штедње, истиче гувернер и наводи да о интензивном расту динарске стедње сликовито говори и податак да је у протеклих годину дана, од октобра прошле године, повећана готово за трећину.
Она каже да се, упркос тешком наслеђу из прослости које се огледало у хиперинфлацији и сталном слабљењу динара, што је за последицу имало нарусено поверење грађана у домаћу валуту, банке и целокупан економски систем, преданим и одговорним вишегодишњим радом враћена вера грађана у динар и у економску и финансијску стабилност.
Враћање поверења у али и већа исплативост стедње у динарима резултат су повољних услова које је својом политком створила НБС у виду ниске и стабилне инфлације већ друже од шест година заредом и релативне стабилности курса динара, истакла је Табаковић додајући да и анализе показују да се висе исплати стедети у динарима и него у девизама и на краћи и на дужи рок.
Томе доприносе и висе камате на динарску штедњу, као и то што се камата на динарску штедњу не опорезује, наводи она и закључује да виша динаризација значи и већу ефикасност монетарне политике, а тиме и већу отпорност наше економије на изазове из непредвидивог међународног окружења.