Споразум Србије и Азербејџана о сарадњи у енергетици
БЕОГРАД: Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је да ће сарадња са Азербејџаном у области енергетике, пре свега у гасном сектору и енергетској транзицији, допринети унапређењу свеукупних односа две државе.
Она је после потписивања споразума између влада две земље о сарадњи у области енергетике и рударства и разговора са Парвизом Шахбазовим, министром енергетике Азербејџана, рекла да ће добри политички односи две земље помоћи да се додатно унапреди сарадња у енергетици.
"Драго ми је да се сарадња заснива на пријатељству двојице председника и на пријатељском односу наших народа. Разговор са председником Алијевим је посебно важан као и потписивање споразума и сигурна сам да је то само први корак за све будуће споразуме и уговоре. Добре политичке односе прати и економска сарадња, посебно када је реч о саобраћајној инфраструктури, али постоји простор да сарадњу подигнемо на виши ниво, нарочито у области енергетике и споразумом ћемо додатно ојачати сарадњу, пре свега у гасном сектору, будући да је Јужни гасни коридор важан за снабдевање целе Европе и диверзификацију рута и снабдевача“, изјавила је Михајловићева.
Она је навела да је Србија започела изградњу гасне интерконекције са Бугарском, која ће бити завршена идуће године и која ће омогућити да гас добијамо и из Азербејџана.
„Очекујемо да активирањем нових налазишта у којима су потврђене резерве природног гаса у Каспијском региону Србија обезбеди за своје потребе додатне количине природног гаса, а исто тако и изградњом интерконекција постане транзитна рута, чиме додатно повећавамо стабилност и безбедност наше земље као и региона. Такође, споразум који смо потписали отвара простор за сарадњу и у делу који се тиче електричне енергије, будући да Азербејџан има вишкове у производњи електричне енергије, унапређења енергетске ефикасности и повећава могућности за размену искустава и технологија и нових инвестиција у ОИЕ", казала је Михајловићева.
Додала је да је Азербејџан богат нафтом и гасом, али да такође развија обновљиве изворе, те да не постоји ниједна земља у свету која не жели да има нове капацитете који за производњу енергије користе ОИЕ.
Рекла је да је договорено и формирање мањих радних група, како би се на експертском нивоу дошло до заједничких одлука и решења.
Министарка је навела да пријем наше делегације у Бакуу и разговори које је имала показују међусобно поштовање и разумевање и да су основа за бржи развој сарадње две државе које ове године обележавају четврт века билатералних дипломатских односа.
Захвалила је на јучешћу на "Енергетском форуму" и оценила да су разговори представника две земље увек квалитетни.
Министар Шахбазов је казао да је ово била одлична прилика да две делегације размотре будуће заједничке акције када је у питању и Јужни гасни коридор, као и друге енергетске и економске теме о којима је било речи у разговору с председником Алијевим. "Интерконекција Србија-Бугарска отвара бројне могућности за сарадњу у гасном сектору и радна група коју ћемо формирати бавиће се највише овом темом, али такође сам сагласан са Вама да би требало да разговарамо о свим енергетским секторима, не само када је реч о гасу, већ и када је реч о ОИЕ, електроенергетици“, рекао је Шахбазов.