Резервације у хотелима на историјском минимуму
БЕОГРАД: Најновије истраживање Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде Србије (ХОРЕС) показује да је просечни ниво резервација у хотелима и пансионима од 6,9 одсто за престојаћу пролећну сезону на историјском минимуму.
Хотелијери кажу да је сигурност око посла и подршке запосленима критична, наведено је у саопштењу ХОРЕС-а.
Према најновијем истраживању ХОРЕС-а резервације током пролећа у хотелима и пансионима Србије су на историјском минимуму.
Тренутно се пријављују нивои резервација између пет и 10 одсто за другу половину марта, априла и маја, а имајући у виду мере које се најављују за угоститељски сектор, ХОРЕС позива на хитност у вези са пословањем и подршком запослених.
Директор ХОРЕС-а Георги Генов каже да никада није био овако низак ниво резервација за кључне пролећне и летње месеце у ово доба године.
"Домаћи туризам је прошле године имао позитиван тренд за хотеле, пансионе и ресторане, имајући у виду глобалну пандемију и ограничења путовања. Очекујемо да ће и ове године домаћи туристи, своје годишње одморе, пре свега, користити у нашим хотелима и користити услуге наших ресторана", оценио је Генов, пренето је у саопштењу.
У међувремену предузећа угоститељске делатности морају да планирају пословање за пролеће и лето, а недостатак сигурности у пословној подршци, велики је изазов, додаје он.
Подсећа да је досадашња владина подршка била неопходна и охрабрујућа, те да је пружила допринос опстанку хотелске индустрије и да подршка државе мора бити настављена.
У сусрет пролећној и летњој сезони, потребна је додатна подршка за заштиту предузећа угоститељске делатности, док се друштво не отвори безбедно и док се сектор и шира туристичка индустрија не опораве, наводи Генов.
"ХОРЕС тражи да надлежни и даље искажу разумевање за угоститељску делатност, да наставе са подршком. Обнављамо позив локалним самоуправама, јавним предузећима, Фонду за развој да имају разумевања и пруже подршку у превазилажењу ситуације проузроковане вирусом корона", указао је он.
Такође се тражи од Владе да интервенише код банака, како би осигурала да имају одговарајућу подршку и процесе ангажовања за хотеле и чланове њиховог колектива, све док вирус корона не буде сузбијен.
Директор Генов је истакао да предузећима угоститељске делатности потребно да смање стопу ПДВ на храну, са 20 на 10 одсто, као што су то учиниле највећи број земља ЕУ, како би и на тај начин помогли опоравку и осигурали одрживу будућност наше индустрије.
"Многи хотели сада уговарају међународно пословање до две године, на изузетно конкурентном тржишту, са једном руком везаном иза леђа. Још увек немају одређену цену у погледу задржавања ове критично важне мере ПДВ-а, и томе се мора хитно приступити", указао је он.
Пре пандемије, туризам је подржавао преко 60.000 радних места.
"У појединим случајевима читаве заједнице су изграђене око туризма. Хотели, пансиони и ресторани не само да пружају локалне могућности запошљавања, већ купују локалне услуге, производе локално произведену храну и пружају виталну инфраструктуру као подршку локалној привреди и заједницама. Тешко уништен угоститељски сектор представљао би велики губитак за економију и друштво дуги низ година. Ово се може и мора избећи", указао је Генов.
Увођење организоване масовне вакцинација, каже он, пружило је мало светла, али изгледи да се овог лета ужива, у преко потребном одмору, такође би били благовремени подстицај моралу.
Имајући у виду најновије мере Кризног штаба, ХОРЕС је против колективног закључавања угоститељства, већ се залаже за далеко строжије санкције за све оне који не поштују мере, како угоститеља, тако и грађана и свих других привредних субјеката, рекао је Генов.