РАСТЕ СПОЉНОТРГОВИНСКА РАЗМЕНА СРБИЈЕ Најбоље иде извоз каблова, а нећете веровати шта највише увозимо
Укупна спољнотрговинска робна размена Србије у периоду јануар - април 2024. била је близу 22,25 милијарди евра, што је за 1,3 одсто више него у истом периоду prеthodnе године, објавио је Републички завод за статистику (РЗС).
Извоз робе имао је вредност од скоро 9,78 милијарди евра, што чини раст од 1,4 одсто у поређењу са истим периодом prеthodnе године, док је увоз робе имао вредност од 12,47 милијарди евра, што представља повећање од 1,3 процента у односу на исти период прошле године.
Покривеност увоза извозом је 78,4 одсто и већа је од покривености у истом периоду prеthodnе године, када је износила 78,3 процента. У априлу 2024. године је извезено робе у вредности од 2,582 милијарде евра, што чини повећање од 10,1 проценат у односу на исти месец prеthodnе године, а увоз је износио 3,330 милијарди евра, што је повећање од 15,8 одсто у односу на исти месец prеthodnе године.
Рачунато у еврима, десезонирани индекс у периоду април 2024/март 2024. показује раст извоза за један одсто и пад увоза за 2,1 проценат.
Подаци РЗС показују и да на листи првих пет производа у извозу, прво место заузима извоз сетова проводника за авионе, возила и бродове, то јест каблова (169 милиона долара), друго место припада извозу рафинисаног бакра (125 милиона долара), а на трећем месту је извоз руде бакра и концентрата са 118 милиона долара, следи извоз електричне енергије са 58 милиона долара, а последње место припада извозу нових спољних гума за аутомобиле са 48 милиона долара. Листа првих пет производа у увозу показује да су лекови за малопродају (111 милиона долара) наш први увозни производ, док је други по значају увоз гасних уља (109 милиона долара), а на трећем месту листе је увоз природног гаса (73 милиона долара), па следи увоз осталих електричних проводника (40 милиона долара), а последње место заузима увоз аутомобила, дизел, преко 1.500, али испод 2500 цм3 са 38 милиона долара.
Главни спољнотрговински партнери Србије по питању извоза били су Немачка, Босна и Херцеговина, Италија, Кина и Мађарска. Главни партнери када је реч о увозу су Немачка, Кина, Италија, Мађарска и Турска. Наш други по важности партнер јесу земље ЦЕФТА, са којима имамо суфицит у размени од 1,008 милијарди долара, који је резултат углавном извоза житарица и производа од њих, електричне енергије, друмских возила, пића и нафте и нафтних деривата. Спољнотрговинска робна размена била је највећа са земљама са којима Србија има потписане споразуме о слободној трговини, док су земље чланице Европске уније чиниле 61,1 одсто укупне размене.
Е. Д. Н.