Привреда еврозоне и даље на трусном тлу
ФРАНКФУРТ: Економија еврозоне се и даље суочава са озбиљним претњама иако су креатори политика предузели мере без преседана за борбу против пандемије корона вируса, упозорава Европска централна банка (ЕЦБ).
Дубока рецесија изложила је финансијски систем новим ризицима и погоршала постојеће претње, наводи ЕЦБ у данас објављеном Извештају о финансијској стабилности 19-чланог блока.
Тај притисак на банке, како се додаје, могао би да спута њихове капацитете да подрже економски опоравак, преноси агнција “Блумберг”.
Знатно вецћи дуг, слабија профитабилност банака и крхкост тржишта и даље ће оптерећивати регион док се земље буду полако враћале у нормалу, пише у документу ЕЦБ-а.
Повећана је вероватноћа да ће доћи до корпоративне доцње у сервисирању дугова и пада цена некретнина, што је кључни ризик за овај сектор.
“Блумберг” подсећа да је јуче Европска агенција за банкарство упозорила да се зајмодавци могу суочити с ударом од 315 милијарди евра на ниво њиховог капитала због губитака по основу кредита и раста ризичне активе у њиховим билансима.
У извештају се апострофира да ће се политичари и централни банкари суочавати с проблемима и у наредним годинама, упркос мерама монетарне подршке и државне потрошње вредним неколико билиона евра, јер још увек пуно тога зависи од развоја пандемије и да ли ће поново морати да уводе рестриктивне мере.
Проблеми би могли да настану ако рецесија буде дубља него што се очекивало, што би приморало владе да издвоје већа средства за помоћ, а виши нивои дугова могли би да „поново распламсају притиске на рањивије државе“, наводи ЕЦБ.
Извештај показује да се јавни дуг међу државама чланицама еврозоне повећао на 103 одсто БДП-а са прошлогодишњег нивоа од 86 процената, услед мера подршке привреди и грађанима и пада пореских прихода.
Истивремено се упозорава да би привредни пад овог блока могао да износи чак 12 посто.
Проблем одрживости дуга, ЕЦБ је већ покушала да реши реши повећањем програма куповине актива у износу од 750 милијарди евра, након што су приноси на обвезнице нагло порасли у земљама с већим теретом дуга, посебно у Италији.
Централна банка еврозоне је признала да ће ултра-ниске каматне стопе, које је у ранијим извештајима означила као потенцијални извор финансијске нестабилности - сада вероватно трајати дуже. Заједно са падом цена актива, то представља ризик по профитабилност банака, а “знатно би могла да буде ослабљена и солвентност осигуравача“.
У извештају се предочава да су компаније изложене већем ризику од смањења кредитног рејтинга, што би могло да им повећа трошкове задуживања.
Поред тога, ЕЦБ сматра да ризик представља и сектор стамбених и пословних некретнина, јер су „високе процене имовине пре удара пандемије вероватно погоршале корекцију тржишта“.
ЕЦБ је закључила извештај позивом свим актерима за јачање тржишта капитала како би се помогао економски опоравак и да би се монетарни блок лакше ухватио у коштац са додатним ризицима, попут Брегзита, преноси “Блумберг”.